Jesteś tutaj:

Łupież

Jest wiele chorób związanych z łuszczeniem się powierzchni keratyny na skórze głowy co w rezultacie objawia się łupieżem. Biały „proszek”, który opada na ramiona jest wszystkim bardzo dobrze znany. Najbardziej znany przypadek jest określony medycznie jako łojotokowe zapalenie skóry, które objawia się nadmiernym wydzielaniem oleistej substancji z mieszków włosowych na skórze głowy. Może to wysuszać skórę głowy produkując łupież lub wytwarzać oleista substancję wzdłuż łodygi włosa powodując przetłuszczanie się włosów. Przed około 15-oma laty łupież w ogólnym znaczeniu był powodowany przez butelkowate bakterie - laseczki, które nie były hodowane, a jedynie widziane pod mikroskopem na złuszczonej łusce ze skóry głowy. Miały one butelkowaty kształt. Jest to grzyb drożdżak (Pityrosporum ovale). Kilka lat wcześniej  przeprowadzone zostały drogie badania w Stanach Zjednoczonych nad tym który antyseptyk może zabić grzyba i przy tym zlikwidować łupież. Wyhodowany w tamtych czasach organizm był bardzo podobny, ale nieidentyczny do bakterii laseczek. Ten organizm był odpowiedzialny nie tylko za łupież, ale i za wykwity skórne, które w ostrych przypadkach rozpościerają się na głowie, za uszami, czasem dotyka kąt nosowo wargowy, brwi, środek klatki piersiowej, plecy, a bardziej poważnych przypadkach także doły pachowe i pachwiny. Obszerne choroby skóry, które mogą występować w każdym wieku są ciągle definiowane jako choroby wywołane grzybem drożdżakiem, a nie butelkowatymi laseczkami.

Po wielu latach zaangażowania w naukę opracowano odpowiedni środek na którym po raz pierwszy w historii medycyny butelkowate laseczki mogły być hodowane. Przezwyciężywszy istotne ryzyko, dowiedziono, że butelkowate laseczki były nieszkodliwymi saprofitami, które normalnie mogą być hodowane na zdrowej skórze. Podanie organizmu wyhodowanego na własnej skórze pacjenta nie wywołuje żadnej reakcji, co zostało założone w tym przypadku i w wielu innych przypadkach włączając w to szczepienia zwierząt. Wynika z tego że laseczki butelkowate nie są patogeniczne (są nieszkodliwe). Z badań tych, o których krótko tutaj wspomniałem wynikało że bakterie te z całą pewnością nie wywołują łupieżu, ale z powodu obecności sebum ich występowanie rośnie na łuskach łupieżu. Ponad to łupież nie jest zaraźliwy i nie może być przenoszony z jednej osoby na drugą przez używanie tego samego grzebienia czy szczotki. Jednakże kiedy łupież jest w poważniejszym stanie może to powodować podrażnienia skóry głowy i drapanie powodując zakażenie patogenicznymi (powodującymi chorobę) bakteriami i w takich okolicznościach płyn antyseptyczny lub płyn z antybiotykiem lub szampon będzie kojący i korzystny. W dodatku jedna z pochodnych kortyzonu, która może być przepisana jedynie na receptę, spowalnia proces zapalny i zapobiega rozszerzaniu się choroby na powierzchni skóry. Nagła zmiana na skórze głowy od łagodnego łupieżu po ostre zapalenie, które przechodzi w stan ogólnej choroby skóry jest często trudna do zrozumienia, i w większości przypadków jest odrzucana przez emocjonalny niepokój i lęk domowy i przemysłowy lub przez słabe zdrowie spowodowane ogólnoustrojowymi chorobami.

Obecność łupieżu u ludzi, którzy regularnie myją włosy jest spowodowana nadmierną produkcją chemicznie zmienionego sebum, który jak pamiętasz jest tłustą wydzieliną z gruczołów łojowych. Te gruczoły widziane pod mikroskopem są bardzo różne u poszczególnych osób i różnią się również w zależności od ich wieku. U dzieci są małe, w okresie dojrzewania rosną i są największe na łysej skórze głowy. Kolejność ta zawsze jest zachowana  i można stwierdzić, że znaczny sebum i łupież powodują łysienie.

Najbardziej typowym źródłem złuszczonej skóry w laboratorium był stary doktor ze wspaniałymi gęstymi białymi włosami!Można by z drugiej strony słusznie powiedzieć, że w wielu przypadkach łysienia mężczyzn występuje łojotok , który może być dziedziczony lub spowodowany  brakiem równowagi hormonów płciowych.

Męskie i żeńskie hormony płciowe są obecne u obu płci i są utrzymywane na świetnie zrównoważonym poziomie i jeżeli dzieje się coś niepokojącego i androgenów (hormonów męskich) jest za dużo wtedy występuje podwyższenie aktywności gruczołów łojowych.
W ten sposób wiele kobiet narzeka na tłuste włosy w strąkach (a czasem na trądzik) przed okresem jednego miesiąca w którym żeńskie hormony płciowe są krótsze i liczba hormonów męskich relatywnie zwiększa się.Podobnie podczas ciąży kiedy estrogenów we krwi (hormonów żeńskich) jest dużo włosy nie są tłuste i skóra często jest bez żadnej skazy.Inne gruczoły wewnętrznego wydzielania mogą również wpływać na ilość zgromadzonego sebum jeżeli zachowują się niewłaściwie.W ten sposób nadmierna aktywność tarczycy na przodzie szyi (powiększona tarczyca) produkuje tłuszcz na skórze głowy i czasami włosy wypadają;a jeżeli atywność ta jest zredukowana (myxodema) skóra staje się sucha i może wystąpić znaczne łysienie.Pewne guzy zbudowane przez gruczoły nerkowe mogą podobnie zwiększyć produkcję sebum i spowodować rzednięcie włosów. Mężczyźni, którzy byli kastrowani (ełnusi) nigdy nie cierpieli na seborrhoea ani na trądzik ponieważ wydzielanie androgenów zostało wstrzymane.

Mimo tego, że ja uważam, iż obecność łupieżu jest spowodowana genetycznym dziedziczeniem oraz zaburzeniem równowagi hormonów, są również inne czynniki, które mogą odgrywać niewielką rolę w  kontroli produkcji sebum. Powinno się unikać nadmiernego jedzenia  smażonej żywności takiej jak frytki, jak również zbyt dużej ilości czekolady oraz słodkich napojów ponieważ prowadzi to do zwiększenia  wody zgromadzonej w skórzy i w seborrhoea. Widzieliśmy już w jak poważny sposób może zmartwić ludzi łupież i nie ma wątpliwości, że seborrhoeics mają w większości sumienną osobowość, łatwo się martwią małymi sprawami, które wynikają z ich skrupulatności. Powodem ograniczenia dopływu krwi do skóry głowy były obwiniane mocno założone meloniki i palenie papierosów, które wywołuje podobną farmakologiczną akcję na naczynia krwionośne.Oceniając te czynniki nie wolno nam pominać osobistych cech: Zamartwianie się osoby dziedziczeniem seborrhoeic może załagodzić jego lęki związane z uspokajającym działaniem nikotyny i zwiększyć jego morale poprzez wypicie kilku dużych piw.Być może jego predyspozycja  zamiasat jego sposób życia jest najważniejszym czynnikiem.

To są główne czynniki, które mogą wpływać na produkcję łupieżu i z uwagi na te czynniki można, w poważnych przypadkach, zalecić hormonową terapię albo nadmierne wydzielanie  tłuszczu może spowodować bardziej skomplikowany postęp choroby. Medyczne szampony, szczególnie te zawierające smołę i kwas salicylowy bardzo pomagają, ale większość tych dostępnych łatwo dostępnych w aptekach są zawarte w szamponach bez mydła, które likwidują tłuszcz tak efektywnie , że  gruczoły łojowe są stymulowane w dużo większą aktywność i zbyt częste mycie włosów tymi szamponami może spowodować uszkodzenie mieszków włosów i późniejsze wypadanie włosów. Powinienem zalecić medyczną kostkę mydła zamiast chemicznych szamponów. Podczas gdy seborrhoeic egzema jest najczęstszą przyczyną łupieżu istnieją również inne przyczyny często mniej znane, których laik może nie znać i które wymagają dość zróżnicowanego leczenia. Kiedy łuszczyca wpływa na skórę głowy, a często to robi,jest ostro rozrzucony i tworzy budowę płytkową często w okolicach prawego ciemia można go w łatwy sposób wyczuć palcami, a zdrowa skóra głowy występuje między nimi(między tymi płytkami).

Łuszczyca może również doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, ale w przypadku łuszczycy powierzchnie są suche i dość siwe i ona  rzadko pokrywa calą powierzchnię skóry głowy.Na karku zwłaszcza u młodych dziewcząt można spotkać zgromadzoną skórę.
To bardzo swędzi i to jest faktycznie narośl, która powoduje, że skóra jest pogrubiona i irytująca.Te młode pacjentki mają często problemy psychiczne, które nie są dla nich łatwe do podzielenia się nimi z kimś. Życie domowe może być wtedy trudne bez wsparcia rodziców i ciężo jest wtedy postawić się w rolę kobiety:Nawet zmiana szkoły lub martwienie się egzaminami może przyspieszyć ten neurodermit i wtedy łagodne środki uspokajające są wskazane. Jeżeli skóra głowy reagowała źle na doraźne leki i występuje w stanie zapalnym, jest spuchnięta to może to być rozproszone łuszczenie się, ale to nie dotyczy ani brwi ani żadnej innej części skóry.

Zlokalizowane powierzchnie skorupy skóry mogą występować na skórze głowy i przy zdejmowaniu ich skóra leżąca pod nimi jest wilgotna. To schorzenie nazywa się liszajec i jest zakaźne.Kiedy występuje na skórze głowy powinno się sprawdzić ostrożnie czy nie występuje na głowie wszy.Wszy nie są zawsze widoczne, ale małe białe jajeczka (gnidy) przyczepione do łodyg włosów (hair shafts) są łatwiej widoczne. Wszy powodują mocną irytację więc skóra głowy jest mocno porysowana i przez drapanie czyste powierzchnie skóry stają się również zarażone np twarz.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Regeneracja włosów Suszenie włosów Diademy Kolory włosów Biopsja