Jesteś tutaj:

Łupież

Wśród chorób głowy jest kilka charakteryzującym się łuszczeniem warstwy kreatyny na skórze głowy, które w efekcie prowadzą do łupieżu, znanej wszystkim, białej, sypkiej substancji, opadającej na ramiona. Najpopularniejszym z wszystkich przypadłości jest łojotokowe zapalenie skóry, objawiające się nadmiernym wydzielaniem się łoju z mieszków włosowych. Może ono powodować wysychanie na skórze wraz z powstawaniem łupieżu, jak i pokrywanie trzonów włosów, w konsekwencji powodując ich przetłuszczanie. Jeszcze około piętnastu lat temu, powstawanie łupieżu jako ogólnej przypadłości było przypisywane organizmowi zwanemu bakterią butelkową (ang. bottle bacillus), która nie była poddana hodowli, lecz zauważona pod mikroskopem na łupieżu. Miała ona butelkowaty kształt - pityrosporon ovale. Kilka lat temu została stoczona bitwa o to, czy antyseptyk może zniszczyć te organizmy i wyleczyć skórę z łupieżu. Organizm hodowany przez naukowców był podobny, lecz nie identyczny z pityrosporon ovale. Przypisywano mu nie tylko powodowanie łupieżu, lecz również wysypkę, która w ostrej formie potrafiła się roznieść ze skóry głowy za uszy, czasami pokrywając aż rowki nosowo-wargowe oraz brwi przebiegając przez centralną część klatki piersiowej, aż po pachy i pachwiny w najcięższych przypadkach.  To rozległe schorzenie skóry może wystąpić w każdym wieku, dalej jest nazywane zapaleniem łojotokowym skóry, lecz już nie jest przypisywane bakterii butelkowej. Po żmudnych badaniach udało mi się szczęśliwie opracować odpowiednią pożywkę dla tego drobnoustroju, w której po raz pierwszy w historii mógł być z powodzeniem hodowany. Przezwyciężając pierwsze trudności, udowodniono, że bakteria butelkowa była niczym innym niż pospolitym saprofitem, który mógł być nawet wyhodowany ze zwykłej skóry. Próbki wyhodowane na skórze głowy pacjenta i testowane na skórze, nie prowokowały żadnej reakcji. Zostało udowodnione dzięki temu i wielu innym doświadczeniom, włącznie ze szczepionkami zwierzęcymi, że bakteria butelkowa  nie jest patogeniczna. Wynikło jasno, że nie powoduje ona łupieżu, lecz z powodu obecności łoju występuje obficie na jego płatkach. Co więcej łupież nie jest zaraźliwą przypadłością i nie może być przeniesiony z jednej osoby na drugą, przez dzielenie tego samego grzebienia czy szczotki.

Mimo to, kiedy występuje jego ostra postać, może powodować swędzenie prowokujące drapanie, które może prowadzić do zakażenia patogenicznymi (powodującymi choroby) bakteriami. W tych przypadkach antybakteryjny i antyseptyczny szampon przyniesie ulgę jak i poprawę stanu zdrowia naszej skóry. Dodatek pochodnych kortyzonu, możliwego do kupienia tylko na receptę, może wzmóc działanie przeciwzapalne oraz zapobiec rozszerzaniu się schorzenia na inne części skóry. Te nagłe zmiany z łagodnego łupieżu w ostry stan zapalny, który może się przerodzić w ogólną chorobę skóry, często są ciężkie do zdiagnozowania, ale w większości przypadków są przyśpieszane przez dołki emocjonalne i lęki związane zarówno ze sprawami domowymi jak i zawodowymi lub przez ogólny zły stan zdrowia, spowodowany ogólnoustrojową chorobą. Obecność łupieżu u ludzi dbających o higienę, którzy szczotkują oraz myją regularnie włosy spowodowana jest nadprodukcją chemicznie zmodyfikowanego łoju. Gruczoły te oglądane pod mikroskopem różnią się wyraźnie wielkością jeden od drugiego. Różnicę tą można zaobserwować również w różnym wieku właściciela. U dzieci są niewielkie ale wzrastają wraz z wiekiem, by największy rozmiar osiągnąć na łysej skórze głowy. Spokojnie, nie oznacza to wcale, że nadmierne wydzielanie łoju i łupież powoduje łysienie. Głównym źródłem łupieżu, który był źródłem pożywki dla P. Ovale w laboratorium był starszy doktor o rewelacyjnie gęstych siwych włosach. Z drugiej strony stwierdzenie, że w wielu przypadkach łysienie typu męskiego łączy się z łojotokiem, który może być odziedziczony lub spowodowany brakiem równowagi w gospodarce hormonalnej, jest prawdziwe. Męskie i żeńskie hormony występują u obu płci i są utrzymywane na precyzyjnie zrównoważonym poziomie. Kiedy dochodzi do rozstroju i androgeny (hormony męskie) zaczynają przeważać, następuje wzrost aktywności gruczołów łojowych. Dlatego wiele kobiet narzeka na słabe, przetłuszczające się włosy (i czasami na trądzik) tuż przed rozpoczęciem się okresu, kiedy poziom żeńskich hormonów jest niższy, a poziom męskich gwałtownie rośnie. Podobnie podczas ciąży, kiedy poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) rośnie włosy nie przetłuszczają się, a skóra oczyszcza się ze skaz. Inne wewnętrzne gruczoły wydzielania wewnętrznego mogą również wpływać na skład łoju wydzielonego, jeśli nie zachowują się normalnie.

Tak nadczynność tarczycy, gruczołu znajdującego się z przodu szyi (wole), spowoduje przetłuszczanie się skóry głowy i czasami łysienie, a  kiedy nastąpi spadek jej aktywności (obrzęk śluzowaty) skóra się wysusza oraz następuje wyraźna strata włosów. Gruczoł nadnerczowy również potrafi zwiększać poziom produkcji łoju i przerzedzać owłosienie. Wykastrowani mężczyźni (eunuchowie) nigdy nie cierpią na łojotok ani trądzik ponieważ ich dostawy androgenu zostały obcięte!
Pomimo, iż obstaję przy teorii, że łupież jest kontrolowaną genetycznie skazą, związaną z brakiem równowagi hormonalnej, są również inne czynniki, które mogą odgrywać mniejszą rolę w kontrolowaniu poziomu wydzielania się łoju. Nadmiar smażonego jedzenia takiego jak: chipsy, powinien być unikany podobnie jak czekolada i napoje słodzone, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie i powodują łojotok. Dowiedzieliśmy się już jak emocje mogą wpłynąć na zwykły łupież. Nie ma wątpliwości, że łojotok jest również bardzo wrażliwy na te czynniki i może zaostrzyć się jeśli rzeczy układają się nie po naszej myśli. Poprzez czynność odcinania dopływu krwi do skóry głowy, za co były winione ciasne meloniki, a także palenie, które podobnie działa na naczynia krwionośne. Należy pamiętać o czynnikach psychologicznych. Osoba chora na łojotok może tłumić swoje lęki przez uspokajające działanie nikotyny oraz podnosić swe morale dzięki kilu kuflom piwa. Być może bardziej istotnym czynnikiem są jego predyspozycje, niż sposób w jaki żyje. Te ogólne rozważenia o czynnikach, które mogą wpływać na powstawanie łupieżu, z których wynika, ze w kilku przypadkach może być niezbędna pomoc medyczna, np. kiedy wymagana jest terapia hormonalna lub gdy nadmierne wydzielanie łoju może być objawem bardziej złożonej przypadłości. Szampony lecznicze, zwłaszcza te zawierające dziegieć i kwas salicylowy, są bardzo użyteczne, lecz większość z tych już gotowych, dostępnych w aptekach zawiera szampon bez mydła, który tak efektywnie usuwa łój, że prowadzi do zwiększonej efektywności jego wydzielania, a zbyt częste stosowanie może uszkodzić mieszki włosowe oraz spowodować utratę włosów.

Bardziej rozsądnym od stosowania szamponów zawierających detergenty wydawałoby się używanie leczniczego mydła w kostce. Podczas gdy egzema łojotokowa jest najpospolitszą przyczyną łupieżu, jest jeszcze kilka mniej rozpowszechnionych, nieznanych laikom chorób, wymagających całkiem innego leczenia. Kiedy łuszczyca atakuje skórę głowy, jak często się to dzieje, za pomocą dotyku można wyczuć miejscowe, ostro zakończone, odstające złuszczone płaty skóry  wielkości monet pięciogroszowych, choć można dostrzec całkowicie normalną skórę głowy między nimi. W późniejszej fazie może ona zaatakować również małżowiny jak egzema łojotokowa, lecz w przypadku łuszczycy obszar zmieniony chorobowo jest wysuszony i rzadko kiedy pokrywa całą skórę głowy. Na czubku karku, zwłaszcza u małych dziewczynek, można zaobserwować zgrubiałą skórę pokrytą złuszczonymi płatami. Obszar ten jest mocno swędzący, a głównym sprawcą podrażnienia i zgrubienia jest drapanie. Te młode pacjentki najczęściej mają problemy, które nie są łatwe do wyrzucenia z siebie. Może być to spowodowane sytuacją w domu, gdzie nie mają wsparcia rodziców, lub problemami wieku dojrzewania. Nawet zmiana szkoły lub lęk przed egzaminami może doprowadzić do wystąpienia tego miejscowego rodzaju nerwowego zapalenia skóry. W tym przypadku wskazane jest zastosowanie delikatnych środków uspokajających. Jeśli skóra głowy zareagowała by na użycie jakiejś substancji zapaleniem i napuchnięciem, oznaczałoby to łuszczenie rozproszone, które nie obejmuje jednak brwi oraz skóry w innych miejscach.

W przypadku zerwania ze skóry zaskorupiałych miejscowych płatów skóry, można zaobserwować, że skóra pod nimi jest wilgotna i sącząca się. Przypadłość ta znana jest jako liszajec i jest chorobą zakaźną. W przypadku wystąpienia niezbędne jest dokładne badanie w celu wykluczenia inwazji pasożytniczej wszy ludzkiej. Wesz ludzką ciężko jest zauważyć, ale małe, białe jajeczka przyczepione do trzonu włosa, są łatwiejsze do wychwycenia. Zawszenie powoduje intensywne uczucie swędzenia, a kiedy głowa jest drapana podrażnione miejsca są infekowane przez  liszajec, który może się przenieść ze skóry głowy. Reszta przypadłości powodujących łupież, mimo iż o wiele bardziej pospolita niż egzema łojotokowa, staje się z dnia na dzień coraz częstszym problemem, prawdopodobnie z powodu zwiększającej się liczby załamań emocjonalnych, doświadczanych dziś przez obydwie płci. Jak już stwierdziliśmy, leki uspokajające oraz terapia hormonalna może być potrzebna w leczeniu.

 

Zobacz Tutaj nasz artykuł na temat diety, która skutecznie pomoże wyeliminować łupież.

W Przepisach możesz znaleźć naturalne sposoby na walkę z łupieżem!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Cienkie włosy Stylizacja włosów Cebulka włosa Gnidy Diademy