Jesteś tutaj:

Liszaj obrączkowy

Kiedy włosy dziecka zostaną zainfekowane przez liszaj obrączkowy, szkodnika żerującego na kreatynie włosów i wnikającego do skóry głowy, szkodnik żywi się kreatyną zawartą w trzonach włosów, a po wniknięciu w głąb skóry, żywi się samym włosem. Pomimo, iż dysponowaliśmy wieloma środkami chemicznymi zdolnymi do zniszczenia tego grzyba, przez wiele lat było niemożliwe znalezienie sposobu na przetransportowanie tych środków w dół trzonu włosa, by zaatakować go głęboko w mieszku włosowym. Tak oto została wysunięta teoria, iż jeśli grzyb zostałby pozbawiony odżywki na której żeruje, poprzez usunięcie włosów, mógłby zostać zwalczony. W niektórych krajach Europy, stosowano octan talu podawany dzieciom doustnie, powodujący wypadanie włosów, ale metoda ta nie była pozbawiona efektów ubocznych. Metoda ta nie była zbyt popularna wśród brytyjskich dermatologów. Niesłusznym wydawało się ryzykowanie młodego życia dla wyleczenia choroby skóry głowy, niezależnie od tego jak bardzo byłaby ona zakaźna. Dlatego większość dermatologów wybierała metodę tymczasowej epilacji przy użyciu naświetlania promieniami X, co raczej było skutecznym sposobem. Włosy wypadały po upływie 3 tygodni i ponownie zaczynały rosnąć po kolejnych trzech.

Ta metoda została zapoczątkowana jakieś 40 lat temu, gdy naukowcy nie znali jeszcze metod odpowiedniego dostosowywania siły promieniowania. Tak oto mimo najszczerszych chęci dermatologów używano niezbyt dbałych (według dzisiejszych standardów) środków w celu oszacowywania dawki promieniowania potrzebnej do epilacji. W ten sposób wśród nas możemy znaleźć kobiety i mężczyzn w średnim wieku, trwale wyłysiałych przez leczenie epilacją promieniami X ich liszajca w dzieciństwie. Ustawianie parametrów maszyn do napromieniowywania promieniami X w dzisiejszych czasach nie stanowi już takiego problemu. Na szczęście, epilacja przy użyciu promieniowania rentgenowskiego nie jest już  koniecznością, dzięki naszym przyjaciołom weterynarzom, którym udało się zwalczyć liszajec przy pomocy podawania pacjentom antybiotyku zwanego Griseofulvin.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Łysienie plackowate Farbowanie włosów Higiena Włosy