Jesteś tutaj:

Ciemieniucha u niemowlaków

Przyjście na świat wyczekanego dziecka zawsze wiąże się z ogromnym szczęściem. Niemowlę z dnia na dzień się zmienia, rośnie, rozwija się. Wraz z mijającym czasem pojawiają się niektóre przypadłości, z którymi wszyscy rodzice muszą sobie jakoś radzić. Niektóre z nich są bardziej kłopotliwe, a inne mniej. Z wszystkimi można skutecznie walczyć, jeśli wiemy skąd bierze się ich początek i co najskuteczniej je wyleczy.

Ciemieniucha u niemowlaków pojawia się pomiędzy trzecim, a szóstym tygodniem życia. Może ona występować na główce, ale również na brwiach czy w okolicy nosa. Nie u wszystkich dzieci występuje ta przypadłość, jednak gdy już się pojawi, to nie należy panikować. Nie jest to bowiem problem, który może zagrażać zdrowiu dziecka. Jest to raczej problem natury estetycznej, z którym można skutecznie sobie poradzić, jeśli wiemy jak.

Ciemieniucha jest przypadłością powszechnie występującą u niemowlaków. Na główce dziecka umiejscawia się ona najczęściej w okolicy ciemiączka i stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Przyczyn, które warunkują jej powstawanie może być wiele, ale główną jest niedojrzałość niektórych funkcji skóry malucha. Specjaliści wskazują łojotok, jako winowajcę tej przypadłości jednocześnie uspokajając wszystkich rodziców tłumacząc, że jest to zjawisko normalne. Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlaka w szybkim czasie powinna przynieść zmiany i powrót skóry do równowagi.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha w swoim wyglądzie przypomina tłusty łupież, który czasami pojawia się u dorosłych osób na głowie. Są to takie łuski na główce niemowlęcia, które przyklejone są do skóry. Są one twarde i przypominają swoim wyglądem skorupę. Specjaliści twierdzą, że ciemieniucha powstaje na skutek zaburzeń w organizmie niemowlaka, które są wywołane wysokim poziomem hormonów pochodzących jeszcze od matki. Niewątpliwie dochodzi do tego rozwój grzybów, które mają wówczas idealne środowisko do namnażania się.

Wraz z ciemieniuchą pojawia się wzmożona produkcja sebum przez skórę głowy niemowlaka. Gruczoły łojowe więcej go produkują w związku z czym skóra głowy szybciej się przetłuszcza. Początkowo pojawiają się drobne, białe łuski na skórze głowy, które stopniowo żółkną i twardnieją. W każdym momencie można rozpocząć skuteczne leczenie.

Im szybciej zauważymy pojawiającą się ciemieniuchę, tym szybciej powinniśmy zacząć stosować odpowiednią pielęgnację skóry głowy dziecka. Nie jest to przypadłość, która może w znaczący sposób wpłynąć na wzrost i rozwój niemowlaka, jednakże przez rozrastające się łuski na skórze głowy uniemożliwione jest jej normalne oddychanie. Takie zrogowaciałe komórki skóry w połączeniu z wydzieliną z gruczołów łojowych stanowią barierę dla swobodnego oddychania skóry. Nie warto zatem zwlekać z podjęciem odpowiednich działań.

Ciemieniucha znacznie częściej pojawia się u niemowląt w okresie letnim. Kiedy za oknem jest ciepło, to gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej. U niemowlaków w okresie jesieni czy zimy znacznie rzadziej obserwuje się występowanie ciemieniuchy.

Wraz z ciemieniuchą mogą pojawić się inne objawy świadczące o podrażnieniu skóry niemowlaka. Może ona być zaczerwieniona, obrzęknięta, a nawet można zauważyć sączenie skóry. Szybka reakcja na pojawiające się zmiany przyniesie dziecku ulgę, ponadto zapobiegnie pojawieniu się infekcji i przenoszenia się jej na inne części ciała dziecka.

Jak skutecznie radzić sobie z ciemieniuchą?

Ciemieniucha najłatwiejsza jest do wyleczenia wówczas, gdy na skórze głowy niemowlaka pojawią się białe drobne łuski. Już wtedy należy podjąć odpowiednią pielęgnację, która sprawi, że żółte, zrogowaciałe łuski nigdy się nie pojawią.

Najprostszym sposobem na walkę z ciemieniuchą jest oliwka dla niemowląt. Jest ona bowiem tłusta i odżywcza, dzięki czemu skóra głowy maluszka będzie dobrze odżywiona, a łuski odpowiednio zmiękczone. Na kilkanaście minut przed wieczorną kąpielą dobrze jest posmarować ciemieniuchę taką oliwką. Aby lepiej ona działała i skóra w większym stopniu ją wchłonęła, można nałożyć dziecku czapeczkę. Podczas kąpieli należy dobrze umyć główkę szamponem dla niemowląt, by oczyścić skórę głowy. Po kąpieli należy wyczesać pozostałe łuski z główki niemowlaka szczoteczką o miękkim włosiu, aby dodatkowo nie podrażnić skóry.

Kiedy takie zabiegi nie skutkują dobrze jest skorzystać z dostępnych w aptekach preparatów leczniczych. Zmniejszają one aktywność gruczołów łojowych, oczyszczają i nawilżają skórę. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia niemowlaka i skutecznie likwidują ciemieniuchę.

Codzienna kąpiel i pielęgnacja skóry głowy niemowlaka powinna szybko wyleczyć zachodzące zmiany na skórze głowy. Po każdej kąpieli pamiętaj, aby posmarować skórę kremem nawilżającym dla niemowląt, aby zapobiec przesuszeniu skóry. Ciemieniucha jest taką przypadłością, która lubi powracać, tym bardziej powinnaś zwrócić uwagę na to, aby pielęgnować skórę niemowlaka w odpowiedni sposób stosując jedynie preparaty i kosmetyki przeznaczone dla takich maluszków.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Przedłużanie włosów Strzyżenie włosów Peruki Fryzury