Jesteś tutaj:

Ciemieniucha

Ciemieniucha to żółte łuski, które potrafią pokryć całą główkę nowo narodzonego dziecka. Taki objaw świadczy o nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Nic nie dzieje się bez przyczyny – ta nadmierna wydzielina pojawia się wtedy, gdy w ustroju maleństwa krążą jeszcze hormony matki i to one powodują tę nadprodukcję łoju.

Łój wydzielany przez gruczoły łączy się z łuszczącym naskórkiem i w efekcie zasycha w formie żółtej łuski. Ciemieniucha nie świadczy ani o chorobie, ani o zaniedbaniu dziecka – zazwyczaj po jakimś czasie problem sam mija.

Każda mama przed kąpielą smaruje główkę dziecka oliwką i na chwile zakłada na główkę czapeczkę z bawełny lub przykrywa tetrową pieluszką. Po jakiś 10 -15 minutach włosy lub jeśli ich dziecko nie posiada, to główkę czesze się delikatną szczoteczką, dzięki czemu usuwa się łuskę, a potem podczas kąpieli myje się głowę szamponem dla niemowląt.

Bywa i tak, że ciemieniucha jest nasilona i powinny być zastosowane specjalne preparaty z wyciągami z roślin – najczęściej jest to brzoza lub kwiat lipy. Osiągniecie efektu wymaga dużej cierpliwości – najczęściej trzeba smarować główkę dziecka na całą noc, by rano wyczesać łuski szczoteczką i potem umyć główkę. Czasami ciemieniucha jest tak silna, że głowę dziecka trzeba myć szamponem dla dzieci połączonym z płatkami owsianymi lub pszennymi. Teoretycznie ciemieniucha powinna skończyć się pojawiać około trzeciego miesiąca życia. W praktyce dziecko może ją mieć do końca drugiego roku życia – cały czas trzeba z nią walczyć i ją usuwać w sposób mechaniczny, inaczej skóra głowy dziecka nie może oddychać.

Ważne jest, iż skóra głowy pokrytej ciemieniuchą nie swędzi. Nie powstaje tam bowiem, przy dobrej pielęgnacji, żaden niepożądany stan zapalny.

Czasami wszelkie zbiegi stosowane do pozbycia się ciemieniuchy nie działają – cześć dzieci ma niestety łojotokowe albo atopowe zapalenie skóry – szczególnie może to być właściwa diagnoza, gdy oprócz wykwitów na skórze głowy zmiany pojawiają się na nieowłosionej skórze głowy. W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc dermatologa i pediatry – często konieczna jest zmiana diety dziecka.

Dla ścisłości należy dodać, że ciemieniucha może lokalizować się nie tylko na owłosionej skórze głowy – ale często znajdziemy ją za uszami, w fałdach nosowych, na szyi, w pachwinach, pod pachami i w pępku.

Ciemieniucha nie jest chorobą, ale jej zaniedbanie może doprowadzić do stanów zapalnych. Młode mamy mają poczucie, że we współczesnym świecie radzenie sobie z ciemieniuchą to nie problem – okazuje się, że czasem ma to charakter codziennej walki – po nawilżeniu i umyciu główki problem znika, a na drugi dzień znowu się pojawia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Gęste włosy Cienkie włosy Pasemka Grzywka Powieki