Jesteś tutaj:

Choroby skóry głowy okiem dermatologa

Kiedy zauważamy, że nasze włosy zaczynają wypadać pierwsze co robimy, to sięgamy po ogólnodostępne kosmetyki i suplementy diet wierząc w ich stuprocentową skuteczność. Z kolei, gdy skóra głowy zaczyna się łuszczyć i swędzi stwierdzamy u siebie łupież i biegniemy do sklepu lub apteki po szampon przeciwłupieżowy.

Natomiast w przypadku, kiedy skóra głowy robi się zaczerwieniona, swędzi i piecze sięgamy po zioła i robimy z nich płukanki. Praktykowanie wszystkich wymienionych rozwiązań ma sens, niemniej jednak musimy sobie zdawać sprawę z faktu, iż często bywają one zawodne i nieodzowna staje się pomoc specjalisty, dermatologa.

Łupież – nie lekceważ go!
Niezwykle powszechne schorzenie dermatologiczne dotykające przedstawicieli obojga płci. Łupież często jest lekceważony, a jego „leczenie” zazwyczaj ogranicza się do kupna reklamowanego szamponu, który w praktyce przynosi marne lub żadne rezultaty.

Ponadto te „lecznicze” szampony drogeryjne posiadają jedną wadę, a mianowicie mogą uczulać i podrażniać skórę głowy, dzięki czemu problem łupieżu zaczyna się pogłębiać.

Co wówczas należy zrobić? Udać się czym prędzej do dermatologa. Lekarz oceni stopień zaawansowania schorzenia, ale także rozpozna typ łupieżu, a tych jest co najmniej kilka: łupież suchy, łupież tłusty, łupież pstry, łupież różowy Gilberta, łupież rumieniowaty, łupież biały. Każde z tych schorzeń ma inną przyczynę powstawania i inne standardy leczenia.

Po szampon do apteki
Jeżeli stwierdzimy u siebie łupież i pomimo wszystko decydujemy się na rozpoczęcie domowej kuracji udajmy się do apteki, natomiast zrezygnujmy z produktów drogeryjnych. Farmaceuta z pewnością pomoże w doborze odpowiedniego preparatu leczniczego, którego zadaniem będzie wygranie walki z drożdżakiem Malassezia globosa. Udowodnione działanie medyczne w walce z łupieżem mają m.in. ketokonazol, ekonazol, klotrimazol, pirytonian cynku czy octopirox. Oprócz ww. substancji szukajmy w składach szamponów aptecznych także kwasu salicylowego, mocznika i siarki.

Groźna łuszczyca
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skórną objawiającą się występowaniem na skórze łuszczących się plam, wykwitów. I chociaż przyczyny choroby nigdy nie zostały dokładnie zbadane zalicza się do nich m.in. nieprawidłowe funkcjonowanie składników układu odpornościowego (limfocytów grasicozależnych i produkowanych przez nie cytokin) i czynniki immunologiczne.

Chorzy borykający się z łuszczycą pozostają pod stałą opieką dermatologa, niemniej jednak zastosowane leczenie nie u każdego przynosi dobre rezultaty, bowiem każdy chory reaguje na dane środki lecznicze indywidualnie i to, co jednym pomaga, dla innych może okazać się kompletnie nieskuteczne. To jednak nie wszystko – u części chorych działające leki po pewnym, bliżej nieokreślonym czasie mogą przestać wykazywać skuteczność i ponowne dobieranie leku może odbywać się na zasadzie metody prób i błędów.

Domowe sposoby walki z łuszczycą
Chorzy na łuszczycę łapią się każdej deski ratunku testując na sobie przede wszystkim zioła. Owe sposoby medycyny ludowej przynoszą mniejsze bądź większe skutki terapeutyczne, ale najczęściej nie są w stanie wyleczyć choroby, a jedynie złagodzić jej objawy.

Jedną z najsłynniejszych roślin pomagającą w walce z łuszczycą jest aloes, który wykazuje działanie kojące i łagodzące. Jego zastosowanie ogranicza się do nacierania chorych miejsc oderwanym liściem. Pomocny w walce z chorobą jest także korzeń młodego łopianu, z którego uzyskuje się napar zarówno do picia jak i do okładów. Medycyna ludowa głosi również o właściwościach leczniczych mniszka lekarskiego – pijemy wyciśnięty zeń sok.

Choroby pasożytnicze – wszawica
Choroba wstydliwa, do tej pory uważana przez społeczeństwo za skutek braku lub nieodpowiedniej higieny. Chorobę wywołują bezskrzydłe owady z chitynowym pancerzem, których pokarmem jest krew żywiciela.

Wszy znoszą jaja zwane gnidami, z których po około 6 dniach wylęgają się larwy. Wszawica dzieli się na głowową, odzieżową i łonową, przy czym pierwsza odmiana jest najczęściej spotykana. Choroba daje charakterystyczne objawy w zachowaniu osoby: nieustanny świąd skóry głowy i częste drapanie się po niej. Jeżeli przyjrzymy się skórze głowy bliżej zauważymy przyczepione u nasady włosów białe „punkciki”, czyli gnidy, z kolei same wszy pasożytują zazwyczaj za uszami czy w okolicach karku, czyli tam gdzie jest najcieplej.

Kiedy zauważymy u siebie/dzieci wszy pierwsze co należy zrobić to udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub apteki. W sprzedaży istnieją skuteczne preparaty dezynfekujące, które w swoim składzie zawierają permetrynę, 4% roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5, bądź lindan. Pamiętajmy, że leczenie wszawicy należy powtórzyć po upływie 6-9 dni celem wyeliminowania ryzyka nawrotu choroby.

Łysienie
Jedna z najpoważniejszych chorób skóry głowy dotykająca w większości mężczyzn, przy czym nieoszczędzająca także kobiet. Rodzajów łysienia jest kilka: łysienie bliznowaciejące, androgenowe, anangenowe czy telogenowe. Niezależnie od rodzaju łysienia pomoc lekarza dermatologa jest nieodzowna – choroba postępuje, a domowymi sposobami czy ogólnodostępnymi preparatami nie jesteśmy w stanie jej zahamować ani nawet spowolnić.

W przypadku zaobserwowania wypadania włosów w ilości większej niż zazwyczaj udajmy się po pomoc do specjalisty. Możemy ją uzyskać m.in. w klinice HandsomeMen, która proponuje szereg rozwiązań, w tym leczenie łysienia jak również bezbolesne uzupełnianie ubytków włosów metodą IMD 2 Gen.

Wspomaganie leczenia domowymi sposobami
Chociaż leczenie wypadania włosów możliwe jest wyłącznie pod czujnym okiem specjalisty, to jednak takową kurację warto wspomagać najlepiej w zaciszu własnego domu. Stosujmy więc szampony lecznicze, wcierajmy w skórę głowy silnie skoncentrowane ampułki stymulujące mieszki włosowe do pracy i jednocześnie silnie odżywiające cebulki włosowe, a także domowe płukanki ze skrzypu i pokrzywy oraz odżywcze maseczki rodem „z babcinej apteczki” w skład których wchodzi żółtko jaja kurzego, olej rycynowy, sok z cytryny, drożdże, miód, a także oliwa z oliwek.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Wzrost włosów Łysienie mężczyzn Farbowanie włosów Geny Warkoczyki