Jesteś tutaj:

Ceramidy


Ceramidy - są to lipidy obecne w warstwie rogowej naskórka. W skórze człowiekia zindentyfikowano 7 różnych ceramidów oznaczonych kolejno 1,2,3,4,5,6I,6II, które różnią się strukturą chemiczną i polarnością (decyduje o tym zachowanie w polu magnetycznym).

Głównym składnikiem ceramidów są niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe w skrócie NNKT. Ceramidy w warstwie rogowej ściśle do siebie przylegają, zapewniając nieprzepuszczalną powłokę dla wody oraz decydują o elastyczności skóry i utrzymaniu jej stałej temperatury. Najgorsze działanie na ceramidy mają: mydło, detergenty, rozpuszczalniki. Ilość ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem, a skóra osób po 40. roku życia wcale ich nie produkuje. Wchodzą w skład komórek włosa. Sklejają łuski włosa, spowolniają proces ich niszczenia na skutek działania czynników zewnętrznych. Nadają włosom połysk.

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z Ź ŻNajczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Cienkie włosy Pielęgnacja włosów Hirsutyzm Fryzury Biopsja