Jesteś tutaj:

Nafta kosmetyczna na wypadanie włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Witam!
Szanowni Państwo, zwracam się do Państwa z następującym problemem, a właściwie pytaniem. Otóż już od dłuższego czasu męczy mnie kilka pytań odnośnie nafty kosmetycznej. Czym właściwie jest owa nafta kosmetyczna i w jakim celu powinna być ona stosowana, naturalnie biorąc pod uwagę pielęgnację włosów. Poza tym chciałabym zapytać, czy nafta kosmetyczna może być uznawana za przynoszący wymierne rezultaty pielęgnacji, środek przeciwko wypadaniu włosów? Ostatnimi czasy zauważyłam również, że moje włosy zaczęły nadmiernie wypadać, czy w takim razie w związku z powyższym powinnam zacząć używać nafty kosmetycznej? Z góry dziękuję za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie moje pytania.
Anna K.

Agnieszka:

Droga Pani Anno,
Nafta kosmetyczna to rodzaj środka zaliczany wręcz do tak zwanych „klasyków pielęgnacji”. W istocie, jest to kosmetyk, którego zbawienne właściwości doceniały już nasze babcie, stosując naftę w charakterze typowo pielęgnacyjnym. A czemu w takim razie w obecnych czasach nafta kosmetyczna przeszła do „lamusa”? No cóż, wiek XXI nie bez przyczyny powszechnie uznany został za wiek rozwoju, również tego kosmetyczno – pielęgnacyjnego. Z tego też powodu, starą, dobrą naftę kosmetyczną sukcesywnie zaczęły zastępować różnego rodzaju odżywki, balsamy do włosów, serum oraz inne wymyślne kosmetyki przystosowane do indywidualnych potrzeb kosmyków (na przykład do włosów blond, farbowanych czy też z rozdwojonymi końcówkami). Obecnie jednak coraz więcej kobiet wydaje się być zmęczona mozolnym doborem konkretnych kosmetyków i z reguły to właśnie ta grupa Pań decyduje się sięgać po stare i sprawdzone metody pielęgnacji włosów, a do takowych zaliczana jest właśnie nafta kosmetyczna.

A jakiego działania – w praktyce – spodziewać możemy się po zastosowaniu omawianego specyfiku? Nafta kosmetyczna to specyfik mający na celu przede wszystkim poprawę ukrwienia cebulek włosowych. Ponadto – jak już zostało to wspomniane - zaliczana jest ona do kosmetyków pielęgnujących, a więc po przeprowadzonej kuracji powinnaś spodziewać się efektu wyraźnego wzmocnienia pasm, jak również połysku swoich kosmyków. Część stosujących naftę kosmetyczną osób dostrzega również działania niwelujące łupież. Zwykło się także uważać, iż wcześnie stosowana nafta kosmetyczna zapobiega wypadaniu włosów oraz przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek. A komu w zdecydowanej mierze należałoby polecić kurację przeprowadzaną przy pomocy starego „naftowego” sposobu naszych babć? Z racji na powyżej wymienione właściwości omawianego specyfiku, naftę kosmetyczną poleca się zwłaszcza osobom, których kosmyki wykazują zdecydowaną tendencję do przetłuszczania się, jak również kobietom o włosach zniszczonych zabiegami kosmetycznymi czy też Pań, których pasma wydają się znacząco osłabione, a nawet zaczynają wypadać. Naturalnie w czasach obecnych również nafta kosmetyczna, z reguły po to by nie odstawać zbyt mocno od kosmetyków „postępowych” wzbogacana zaczęła być w różnego rodzaju substancje odżywcze. Fakt ten doprowadził do sytuacji, w której na rynku obecnie mamy do czynienia z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma rodzajami starej, „babcinej” nafty kosmetycznej.

A jakie rodzaje nafty wyróżniamy obecnie? O tym poniżej.
Nafta kosmetyczna z witaminami A oraz E
Wbrew pozorom dodatek cennych witamin, przynajmniej w opinii producenta, nieszczególnie wpłynął na zbawienne działanie produkowanego kosmetyku. W przypadku nafty kosmetycznej z dodatkiem witamin A oraz E, na opakowaniu przeczytać możemy bowiem, iż specyfik poprawi kondycję naszych włosów, sprawiając tym samym, iż staną się one lśniące oraz mocne. Niemniej jednak z całą pewnością wartym zauważenia jest fakt, że podobne właściwości wykazywać powinna każda, tradycyjna nafta kosmetyczna.

Nafta kosmetyczna z aloesem
Nafta kosmetyczna z dodatkiem wyciągów z aloesu stanowi kolejny wariant wzbogaconej substancją odżywczą, tradycyjnej, doskonale znanej nam nafty.  Niemniej jednak według obietnicy producenta, ów wyciąg odgrywać powinien niebagatelną rolę w przypadku właściwej pielęgnacji pasm. Nafta z dodatkiem aloesu wykazuje bowiem właściwości biostymulujące oraz bakteriobójcze tym samym z powodzeniem zastępujące kosmetyki poprawiające ogólny wygląd włosów, a więc takie jak chociażby doskonale znana nam odżywka.

Nafta kosmetyczna z drożdżami
Nafta kosmetyczna z drożdżami to produkt wzbogacony o dodatek cennych witamin z grupy B. Według opinii producenta fakt ten nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wspomniane witaminy z łatwością wnikać powinny zarówno do wnętrza samych włosów jak i cebulek nadając im tym samym mocy, siły oraz blasku, jak również wygładzając ich strukturę. Warto dodać, iż ten rodzaj nafty dedykowany jest wszystkim rodzajom kosmyków, a więc również takim, które nie nastręczają swoim właścicielkom zbyt dużych problemów odnośnie codziennej pielęgnacji.

Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym
Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym to rodzaj nafty, który, podobnie jak nafta kosmetyczna z drożdżami, odpowiedni będzie w przypadku pielęgnacji wszystkich typów włosów, a więc zarówno tych problematycznych, jak i tych zupełnie zdrowych. Ten typ nafty, podobnie jak jego poprzedniczki, ma za zadanie głównie wzmocnić kosmyki, wygładzić końcówki włosów, a tym samym zapobiec ich rozdwajaniu jak również zapobiec wypadaniu oraz uporczywemu problemowi łupieżu. A jak stosować naftę kosmetyczną? Zarówno naftę z olejem rycynowym, jak i wszystkie pozostałe, powyżej wymienione rodzaje naft kosmetycznych należy nałożyć na czyste, suche włosy, po czym dokładnie wetrzeć kosmetyk w pasma. Tak zaaplikowaną naftę zostawiamy teraz na czas wynoszący około 10 minut, po czym dokładnie spłukujemy pod bieżącą, letnią wodą i myjemy zwykłym, powszechnie używanym szamponem. 
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Stylizacja włosów Czarne włosy Grzywka Hormony