Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Odstawiłam ponad trzy miesiące temu tabletki antykoncepcyjne – mam zamiar starać się o dziecko, ale martwi mnie jeden problem, ostatnio wręcz garściami zaczęły mi wypadać włosy. Moja siostra stwierdziła, że to po odstawieniu tabletek, ja boję się, że to objaw jakiejś choroby, która może sprawić, że nie urodzę zdrowego dziecka. Gdzie znaleźć odpowiedź na moje wątpliwości?

Agnieszka:

Musisz przede wszystkim uświadomić sobie, że tabletki antykoncepcyjne to hormony w różnym stężeniu - w zależności od ilości estrogenów w tabletce po ich odstawieniu pojawia się, ale dodać należy, że przejściowy, problem z wypadającymi włosami. Zmiany jakie zachodzą w organizmie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, podobne są do tych, jakie wiążą się z ciążą. Ciąża może spowodować całkowite zatrzymanie wypadania włosów z przyczyn naturalnych – pamiętać należy, że średnio dziennie tracimy około 100 włosów. Powodem takiego stanu jest podwyższony poziom estrogenów w organizmie. Podobną sytuację mamy w wypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – często podaje się je kobietom w celach leczniczych, gdy trudno poradzić sobie z kłopotami z cerą – trądzik lub właśnie problemy z włosami.

Odstawienie tabletek bardzo często, podobnie jak poród powoduje nagły spadek estrogenów, efektem czego są problemy z włosami, z ich czasowym (podkreślić należy czasowość zjawiska) wypadaniem. Po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej wszystko wraca do normy i włosy są takie jak przed braniem tabletek, jak przed ciążą. To, że odstawiła Pani tabletki ponad trzy miesiące temu wskazuje wyraźnie, że to właśnie spadek estrogenów jest przyczyną Pani przejściowych kłopotów z włosami. Należy dodać, że powinna Pani przeanalizować, czy wciągu ostatnich miesięcy nie chorowała Pani z wysoką gorączką, nie zmieniła diety, czy nie pojawiły się problemy z tarczycą. Oczywiście problem ten pojawia się przy stosowaniu tzw. Tabletek dwuskładnikowych, które wyraźnie zmieniają długość cyklu wzrostu włosów. W zasadzie niewiele można zrobić w tym pierwszym okresie wypadania włosów po odstawieniu hormonów – włosy wypadać zaczynają właśnie 3-4 miesiące po zaprzestaniu kuracji, co jest po prostu podyktowane cyklem wzrostu włosa.

A oto jak wygląda cykl życia włosa:
•    anagen, czyli faza wzrostu może trwać od 2 do 8 lat, włos najpierw wyrasta z mieszka włosowego, a następnie wydłuża się poprzez podział komórek u podstawy. W fazie wzrostu powinno być 80% włosów, jeśli człowiek jest zdrowy,
•    katagen, czyli faza przejściowa trwa od 2 do 4 tygodni – włos szykuje się do wypadnięcia, jego podstawa oddziela się od brodawki, włos tkwi w skórze, ale przestaje rosnąć,
•    telogen, czyli faza spoczynku trwa około 2-3, a nawet 4 miesięcy, włos zostaje wypchany na zewnątrz mieszka i po prostu wypada.

Podwyższone dawki estrogenu powodują, że niemal wszystkie włosy pozostają w pierwszej fazie, czyli anagenie. Wszystko zatem wskazuje, że w Pani przypadku to odstawienie antykoncepcji powoduje nasilone wypadanie włosów i nie ma w tym wypadków żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciąże. Musi jednak Pani mieć świadomość, że ciąża może sprawić, że znowu włosy staną się gęste i piękne, ale po porodzie sytuacja z włosami prawdopodobnie się powtórzy - Pani organizm prawdopodobnie zawsze tak będzie reagował na spadek estrogenów w organizmie – nie należy się obawiać, że z tego powodu można mieć łysinę, włosy odrosną.

Mam jednak dużo wątpliwości, taki mam charakter i bardzo denerwuje mnie to wypadanie włosów, czy mogę jakość sprawdzić, czy wszystko ze mną jest w porządku?

Oczywiście może Pani zrobić sobie morfologię z badaniem poziomu minerałów oraz zrobić badanie fazy w jakim wypadają włosy – jest to dość ważne, choroby powodują, że wypadające włosy są w stanie anagenu i to powinno budzić niepokój. To badanie włosa niestety nie jest refundowane, więc każdy musi za nie zapłacić. Może Pani również poprosić swojego lekarza o sprawdzenie poziomu estrogenów.

Należy dodać, że można w każdej sytuacji wzmacniać włosy, że przyjmowanie preparatów ze skrzypem, preparatów wielowitaminowych z minerałami, chociaż ostatnio coraz częściej się słyszy, że przyjmowanie sztucznych witamin nie jest zdrowe i naprawdę wskazane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zazwyczaj lekarze po usłyszeniu od pacjentki, że ma problemy z wypadaniem włosów, a niedawno odstawiła tabletki antykoncepcyjne wypadanie włosów uznają za normę. Nic nie jest w stanie zatrzymać tego procesu, bo włosy, które przeszły w stan telogenu i tak wypadną i nie ma sposobu, by ten proces zatrzymać. Preparaty wzmacniające na pewno wpłyną na stan włosów, które dopiero wyrosną i w zasadzie warto je z tego powodu brać.

Jednak nie wszystkie kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych tracą włosy – są to cechy osobnicze, podobnie jak po ciąży tylko część młodych mam ma po 3-4 miesiącach problemy z włosami, reszta przechodzi ten okres spadku estrogenów bez żadnych specjalnych objawów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowym



Łysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Utrata włosów Łuska włosa Liszaj mieszkowaty Cebulka włosa Mieszki włosowe