Jesteś tutaj:

Przyczyny wypadania włosów

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Moje włosy zawsze były cienkie i było ich mało. W zeszłym roku jednak za sprawą jakiegoś cudu, urosło ich trochę i wyglądały lepiej. Obcięłam grzywkę na prosto, czego wcześniej nie mogłam zrobić ze względu na ilość włosów. Kupiłam sobie szampon Elseve l'Oreal Paris Nutri-gloss Cristal dla włosów długich, pozbawionych blasku lub cienkich. Po mniej-więcej dwóch tygodniach stosowania go, włosy zaczęły mi wypadać, po każdym myciu, przynajmniej 10 włosów mam w ręku. Oprócz tego garściami mogę zbierać je z ubrań. Nie jestem pewna czy to od szamponu. Możliwe, że to zbieg okoliczności. Czy jest jakiś sprawdzony, dający widoczne efekty sposób na porost włosów? Chciałabym, aby było ich więcej i w miarę możliwości, aby rosły szybciej.

Małgorzata:

Przed podjęciem walki z wypadaniem włosów, warto zdiagnozować jego przyczynę. Powody nadmiernej utraty włosów mogą być rozmaite. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że utrata włosów jest związana z chorobą lub na skórze głowy pojawiają się niepokojące zmiany, niezbędna będzie wizyta u lekarza, który zdecyduje o sposobie leczenia.

Grzybice skóry głowy wywołane są przez obecność ok. 200 różnego rodzaju grzybów. Najczęściej jednak przez kilkanaście gatunków. Choroba objawia się ogniskami chorobowymi, w których włosy obłamują się, wyglądając jak przystrzyżone, a skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, łuszczy się i swędzi. Grzybice skóry głowy ujawnia się głównie: nadmiernym wypadaniem włosów, pojawieniem się plackowatych miejsc, z podrażnieniem.

Jednym z typów grzybic skóry owłosionej jest grzybica woszczynowa, charakteryzująca się pojawieniem zagłębionych żółtych strupów, które pozostawiają po sobie blizny oraz ogniska wyłysienia. Wokół miejsc zajętych chorobą włosy są szare, pozbawione połysku i gładkości, tracą swoją naturalną elastyczność.

Grzybicą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osoba chorą, ale i również pośrednio, np. w zakładzie fryzjerskim. W celu walki z grzybicami owłosionej skóry głowy, w tym z grzybicą woszczynową, należy stosować leki zapisane przez lekarza dermatologa, który to rodzaj i ich dawkowanie przepisuje zgodnie z typem zidentyfikowanej choroby skóry głowy oraz stopniem jej zaawansowania.

Leczenie należy wspomagać preparatami miejscowymi o właściwościach przeciwgrzybicznych, bogatych m.in. w siarkę, pamiętając jednak, iż jest to działanie wspomagające walkę z chorobą. Bogatym źródłem siarki jest m.in. czarna rzodkiew, która dodatkowo wzmacnia włosy, ma doskonałe własności dezynfekcyjne – redukuje florę bakteryjną rozwijającą się w wydzielinie łojowej, poprawia mikrocyrkulację krwi w skórze. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najlepszych naturalnych środków bakteriobójczych i grzybobójczych. Tymol hamuje rozwój mikroorganizmów w mieszkach włosowych. 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Zagęszczanie włosów Nawilżanie włosów Cebulka włosa Grzybica Naskórek włosa