Jesteś tutaj:

Siwe / białe włosy w młodym wieku

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Mam 19 lat i w ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważyłam, że na mojej głowie, szczególnie z przodu, zaczęły się pojawiać białe i srebrne włosy, na razie pojedyncze. Zastanawiałam się, czy znacie może jakieś dobre naturalne suplementy, które pozwolą przywrócić tym włosom ich zwykły, brązowy kolor?. Nie wiem, czy to jest dziedziczne, czy włosy siwieją w tym przypadku z powodu jakichś innych czynników. Czy znacie jakieś rozwiązanie tego problemu? To nie wydaje mi się całkiem normalne, żeby osoba w moim wieku miała już tego typu problemy. Gdybyście mogli mi jakoś pomóc, coś doradzić, byłabym wam naprawdę bardzo zobowiązana. Z góry dziękuje za pomoc.

Agnieszka:

Przykro mi, że to ja będę osobą, która przyniesie Ci tę złą wiadomość, jednak nie ma żadnej cudownej terapii, która pozwoliłaby na przywrócenie włosom posiwiałym ich dawnego, naturalnego koloru, o ile problem , z którym masz do czynienia jest uwarunkowany genetycznie. To faktycznie dość rzadkie zjawisko w przypadku osoby w twoim wieku, jednak mimo to nie jest to przypadek odosobniony. Jeden z moich bardzo bliskich przyjaciół miał włosy oprószone siwizna w wieku lat 17, a więc jeszcze w szkole średniej. Bardzo go to gnębiło, dopóki nie okazało się, że inny z naszych znajomych wyłysiał niemal całkowicie przed ukończeniem szkoły. Z dwojga złego, tym tym siwienie jest zdecydowanie mniejszym problemem niż utrata włosów, prawda?

Jest wiele przyczyn przedwczesnego siwienia włosów. Choroby, stres, niewłaściwa dieta, niedobory witamin i minerałów, oraz pewne terapie medyczne połączone z przyjmowaniem pewnych leków mogą prowadzić do depigmentacji włosów.       Może się też okazać, że to zapis genetyczny determinujący działanie Twojego organizmu określił moment rozpoczęcia procesu siwienia włosów właśnie na ten moment Twojego życia. Jeśli wydaje Ci się, że są jakiekolwiek szanse, że siwienie w twoim wypadku nie jest uwarunkowane genetycznie, powinnaś umówić się na spotkanie ze swoim lekarzem rodzinnym albo z dermatologiem, po to by omówić możliwe przyczyny siwienia włosów. Jeśli nie wydaje Ci się, żeby siwienie mogło mieć związek z Twoja dietą bądź problemami medycznymi, wówczas najlepszym rozwiązaniem Twojego problemu może się okazać koloryzacja włosów.   
Wykorzystując farbę depozytową o kilka odcieni jaśniejszą od Twojego naturalnego koloru włosów można sprawić, że włosy do tej pory siwe wtopią się ładnie we fryzurę, wyglądając jak naturalnie jaśniejsze pasma. Fryzura nabierze jeszcze charakteru przestrzennego. Metoda ta jest jednak dobra tylko wtedy, gdy siwych włosów jest nie więcej niż 10% całości. Jeśli siwych włosów jest więcej, a chciałabyś je pokryć, można zastosować farbę depozytową o kolorze bardziej zbliżonym do swojego naturalnego.

W gruncie rzeczy jednak należy decydować się na odcienie nieco jaśniejsze, pomaga to ustrzec się zbyt ciemnego i płaskiego efektu koloryzacji.  Alternatywa jest pozostawienie siwych włosów. Może się okazać, że jesteś jedna z niewielu osób, których włosy staja się całkowicie, w 100% białe. Jest to bardzo ciekawy, spektakularny efekt kolorystyczny, który wcale nie musi być postarzający. Jeśli zdecydujesz się na nabycie preparatu do koloryzacji włosów, zachęcam cię, żebyś wcześniej przejrzałą nasze artykuły dotyczące tej tematyki. Mamy mnóstwo informacji poświęconych odpowiedniemu doborowi koloru, dla każdego poziomu siwienia włosów.
Nie daj się proszę nabrać na wszelkie naturalnie pomocne w walce z siwieniem specyfiki, reklamowane w prasie i telewizji. Preparaty te na pewno Ci nie pomogą, no chyba, że w twoim wypadku siwienie jest związane z jakimiś niedoborami diety, dotyczącymi witamin czy minerałów, jednak tę kwestie powinien ustalić twój lekarz i jeśli uzna za stosowne, przepisać odpowiednie środki. Ja osobiście uważam, że nie należy zbytnio ufać producentom tych wszystkich cudownych specyfików o nie do końca znanym składzie oraz sposobie działania.

Przygotowując się do odpowiedzi na twoje pytanie, przejrzałem oferty i zapoznałem się z obietnicami kilku różnych producentów, oferujących ziołowe i mineralne produkty przeciwdziałające siwieniu włosów. To, co znalazłem, to internetowe for pełne niezadowolonych klientów, którzy często wydali po kilka tysięcy złotych na suplementy diety, które okazały się nie mieć żadnego pozytywnego wpływu na cofnięcie bądź zatrzymanie efektów siwienia włosów. Linia obrony producentów była taka, że inne korzyści z przyjmowania tych suplementów są wartością same w sobie nawet, jeśli nie ma spodziewanych rezultatów w kwestii siwienia włosów.
Były też firmy, rozpowszechniające bardzo podejrzane twierdzenia dotyczące samej przyczyny siwienia włosów. Jedna ze stron internetowych tego typu producenta twierdziła nawet, że siwienie włosów może być spowodowane nadmierną aktywnością seksualną, ponieważ w wypadku takim organizm nie ma się kiedy zregenerować. Gdyby to miało być prawdą, wiele osób chciałoby mieć siwe włosy, stanowiłoby to dowód ich seksualnej wydajności.
Zdaję sobie sprawę, że siwienie włosów w tak młodym wieku może stanowić problem i być źródłem zmartwień, jednak starałem się być w stosunku do ciebie jak najbardziej uczciwy, zamiast dawać złudne obietnice bez pokrycia w rzeczywistości.

Życzę Ci powodzenia, a jeśli uda Ci się znaleźć jakąś naturalną metodę przywracającą pigment włosom, daj mi proszę znać.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Regeneracja włosów Pasemka Kolor skóry Fryzury Mężczyźni