Jesteś tutaj:

Czy pod wpływem silnego szoku można osiwieć w krótkim czasie?

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Moja mama ostatnio opowiadała mi o zaskakujących przypadkach, w których ludzie siwieli nagle, w trybie natychmiastowym pod wpływem silnego szoku. Wspominała o młodych żołnierzach i kobietach, którym umierały dzieci. Twierdziła, że znała kiedyś kilka takich osób. Mama jest już w bardzo sędziwym wieku i czasami fantazjuje, dlatego nie wiem czy powinnam jej wierzyć. Bardzo jednak zaintrygowała mnie ta kwestia, ponieważ już wcześniej słyszałam o podobnych zdarzeniach od kogoś innego. Chciałabym więc się upewnić. Ile w tym prawdy? A jeśli rzeczywiście tak się dzieje to dlaczego i w jaki sposób? Czy jest na to jakieś naukowe wytłumaczenie?

Agnieszka: Fizjologiczne - zwane też starczym - siwienie może rozpocząć się już między 30 a 40 rokiem życia. Jeśli siwe włosy pokrywa skronie ludzi 20-25-letnich, to mamy do czynienia z siwizną przedwczesną, ale w wyniku przebycia niektórych chorób, bardzo silnego stresu albo znacznego wyniszczenia organizmu, bezbarwne włosy mogą pojawić się dużo wcześniej. Czasami wystarczy kilka godzin, by - najczęściej pod wpływem ogromnego stresu - zupełnie osiwieć.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Cienkie włosy Łysienie mężczyzn Hormony Hormony Kolor skóry