Jesteś tutaj:

Odcienie siwych włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy są różne odcienie siwych włosów, czy tez kolor siwych włosów wydaje się mieć rozmaite odcienie ze względu na domieszkę włosów w innym kolorze obecnych na głowie? Staram się dowiedzieć, czy wszystkie siwe włosy wyglądają na srebrne, czy też niektóre są faktycznie siwe czy tez białe?

Agnieszka:

Kiedy mówimy, że „włosy siwieją” mamy na myśli proces utraty przez nie naturalnego barwnika – melaniny. Włosy te faktycznie nie stają się siwe czy białe, a raczej transparentne, jednak swój odcień, biały bądź szary, zawdzięczają włosom wokół siebie czy tez rodzajowi oświetlenia padającego na nie. To dlatego, im więcej masz siwych włosów na głowie, tym bardziej białe się one wydają.

Aby zdobyć przykład mechanizmu tego zjawiska, weź bibułkę albo kalkę techniczną. Połóż jeden kawałek kalki na papierze w innym kolorze, a kolejny n innym kawałku kalki i przyjrzyj się kolorom. Kilka warstw kalki na sobie wydaje się być bardziej białymi, podczas gdy kalka położona na kolorowym papierze wydaje się jakby przyjmować część jego koloru. Tak samo jest w przypadku siwych włosów.

To również wyjaśnia, dlaczego włosy, wydają się być ciemniejsze, kiedy są mokre. Nawet włosy zawierające pigment są nadal do pewnego stopnia przeźroczyste, odbijają i rozpraszają do pewnego stopnia światło. Gdy włosy są mokre, zbijają się w całość, poszczególne włókna przyklejają się do innych, przez co światło penetruje je w znacznie mniejszym stopniu, co sprawia, że włosy staja się ciemniejsze. Zjawisko to staje się jeszcze bardziej prawdziwe w odniesieniu do włosów siwych, które same w sobie nie posiadają koloru. Możesz ponownie przeprowadzić test z chusteczka bądź kalką, jednak tym razem zwilżając je wodą.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Wzrost włosów Struktura włosa Liszaj mieszkowaty Łysienie u dorosłych Biopsja