Jesteś tutaj:

Dlaczego włosy siwieją

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Dlaczego włosy siwieją i w jakim wieku powinno to następować?

Agnieszka:

Siwienie włosów w większości przypadków uwarunkowane jest genetycznie. Gdyż to właśnie nasze geny warunkują w jakim wieku rozpocznie sie proces siwienia oraz w jakim tempie bedzie sie u nas to odbywało. Najczęściej proces siwienia włośów rozpoczyna sie miedzy 25 -  40 rokiem życia. Bardzo zęsto zdarza sie, że wynikiem rozpoczęcie siwienia może być ciężka przebyta choroba, która przyczyniła sie do wyniszczenia organizmu. Również może być wynikiem przezycia bardzo silnego stresu.

Kolor naszych włosów uwarunkowany jest od znajdujących sie w korzeniach włosa melanocytów, które odpowiedzialne są za wytwarzanie substancji koloryzującej włosy melaniny. W ludzkich włosach występują dwa rodzaje melaniny – eumelanina, która barwi włosy na kolor brązowo-czarny (najwięcej tego barwnika bedą miały osoby posiadajace  włosy ciemne oraz brązowe), a także feomelanina, która nadaje barwę żółto-pomarańczowo-czerwoną, obecną u osób o blond oraz rudych włosach. Jednak niezależnie od tego, jakiego koloru są nasze włosy, zawsze posiadamy oba rodzaje melanin. Natomiast  kolor włosów zależy od ich proporcji. W cebulce włosa w trakcie jego wzrostu aktywne są komórki zwane melacytonami, które produkują melaniny. Barwniki te stanowią około 3% masy całego włosa, a najwięcej występuje ich w warstwie zewnętrznej, tuż pod ich osłonką. To właśnie melaniny nadają naszym włosom kolor, a poza barwieniem są także znakomitymi inhibitorami wolnych rodników i chronią włosy przed działaniem promieni słonecznych (UV). Z wiekiem aktywność melanocytów w cebulce włosa zanika wówczas zaczynają rosnąć włosy, które  pozbawione są barwnika. Najczęściej nazywane są włosami pustymi. Otóż istniejący już włos nie siwieje natomiast nowy wyrasta już bez melanin. Włos, którego cebulka przestała produkować pigment, nie jest wcale siwy lecz jest przezroczysty. Wrażenie takie odnosimy na skutek rozproszenia światła.

Natomiast pierwsze siwe włosy tak naprawdę nie sa siwe, a jedynie pozbawione barwnika. Zjawisko to powstaje wówczas kiedy to melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować. Włosy wówczas posiadaja kolor keratyn. Siwy kolor jest złudzeniem powstającym w połączeniu z włosami jeszcze posiadającymi naturalny pigment. Pojawiajace sie siwe włosy najbardziej widoczne sa na ciemnych włosach natomiast na jasnych jest praktycznie nie widoczna i nie zauważalna.

W przypadku kiedy pojawiajace się siwe włosy strącaja nam sen z naszych powiek zawsze mozemy zapobiec tmu zjawisku. Jezeli są to naprawde pojedyncze siwe kosmyki wówczas możemy ukryć je pod delikatnymi jasnymi pasemkami.  Natomiast jezeli jest to już wiekszy problem czyli 100% pojawiającej sie siwizny, wówczas konieczne bedzie uzycie farby do włosów, która dokładnie pokryje nasza siwiznę.   Kolejnym sposobem na ukrycie siwych włosów jest użycie odsiwiacza. Preparat ten wnika w głąb włosa stopniowo przywracając jego naturalną barwę. Jest to proces, który wymaga nakładu czasu więc trzeba się z tym liczyć, ze efekty nie przyjda natychniast tak jak w przypadku koloryzacji włosów farbą. Natomiast efekt jaki później uzyskamy jest naprawde bardzo naturalny i estetyczny. Podczas stosowania tego preparatu przez osoby, które posiadaja ciemnie włosy istnieje możliwość, że całkowite odzyskanie naturalnego koloru włosów niestety bedzie niemozliwa.
Natomiast coraz więcej osób akceptuje swoją siwizne i skrupulatnie ja pielegnuje. Aby nadać siwym włosom ładnego połysku i odcienia nalezy systematycznie uzywać szamponów przeznaczonych do włosów siwych.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Suche włosy Objętość włosów Cebulka włosa Biotyna Trwała kwaśna