Jesteś tutaj:

Siwe włosy a wiek

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Jestem 58 letnią kobietą, mam włosy w kolorze ciemnobrązowym. Dopiero teraz n moich włosach pojawiły się pierwsze siwe włosy. Ponieważ do tej pory byłam prawdziwą szczęściarą i nie musiałam farbować, naprawdę nie wiem zbyt wiele na ten temat. Moja fryzjerka stwierdziła, że siwe włosy są na razie pojedyncze i poleciła mi pasemka rozjaśniające. Nie bardzo podoba mi się ten pomysł, nie mam ochoty rozjaśnić włosów. A co wy sądzicie na ten temat? Jaki jest średni wiek siwienia u ludzi? Moi rodzice też zaczęli siwieć po 50, ale wiele moich koleżanek, choć w tym samym wieku, co ja, ma siwe włosy juz od bardzo dawna. Czy jestem szczęściarą?

Agnieszka: Nie ma jakiejś sztywno ustalonej granicy wieku, po przekroczeniu której, powinnaś zacząć oczekiwać, że twoje włosy zaczną siwieć. Ja osobiście mam kolegę, który w wieku niespełna 20 lat miał włosy oprószone siwizną i przypominające mieszankę pieprz i sól. Depigmentacja włosów, prowadząca do powstawania siwych pasem, jest w dużej mierze sprawą uwarunkowana genetycznie, jednak także inne czynniki, będące jakimś rodzajem stresu dla organizmu mogą prowadzić do siwienia. Przyjaciel, o którym wspominałem, a którego włosy były w kolorze sól i pieprz w wieku lat 20 miał matkę, która w wieku lat 40 nie miał żadnych oznak siwizny. Później jednak zachorowała i po chemioterapii, w wyniku której nie zaobserwowała wypadania włosów, bardzo szybko posiwiała. Chemioterapia sprawiła także, że odcień jej skóry bardzo pociemniał, co sprawiło w sumie, że jej wygląd zmienił się diametralnie. Jeżeli można w jakiś sposób określić średni czy przeciętny wiek rozpoczęcia procesu siwienia włosów, to najbezpieczniej będzie określać ten wiek dla członków poszczególnych na podstawie historii tych rodzin, ponieważ w obrębie jednej spokrewnionej grupy ludzi istnieje większe prawdopodobieństwo powtarzalności pewnych zachowań organizmów. Jeśli zaś chodzi o odpowiednie pokrycie twoich siwych włosów, o ile to jest to, co naprawdę chcesz zrobić, proponuje zastosowanie farby depozytowej, przynajmniej 3 odcienie jaśniejszej od Twojego naturalnego koloru włosów. Doda to pigmentacji twoim siwym włosom bez zmieniania naturalnego koloru twoich włosów. Więcej informacji dotyczących koloryzacji włosów oraz pokrywania włosów siwych znajdziesz w innych naszych artykułach oraz w sekcji pytań i odpowiedzi.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Cienkie włosy Cieniowanie włosów Łysienie u dorosłych Mieszki włosowe Hormony