Jesteś tutaj:

Pokrywanie siwizny za pomocą farby do włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Dobiegam trzydziestki. Ostatnio w swoich włosach znalazłam pojedyncze siwe włosy. Zaczęłam je wyrywać,, jednak z dnia na dzień jest ich coraz więcej., Mója babcia mówiła, że jeśli wyrwie się jeden siwy włos na jego miejsce pojawia się trzy nowe. Czy to prawda? Bo tak to właśnie wygląda. A co z farbami do włosów? Czy uda mi się pokryć siwiznę w zabiegu koloryzacji? Czy mogę zastosować odcień zbliżony do naturalnego koloru moich włosów czy powinnam zdecydować się coś nieco ciemniejszego? Bardzo proszę o fachową poradę.

Agnieszka:

Po pierwsze, Twoja babcia się myliła. Wyrwanie jednego siwego włosa nie prowadzi do niczego ponad pozbycie się tego jednego siwego włosa. Siwe włosy to włosy pozbawione naturalnego pigmentu. Ich pojawianie się jest zazwyczaj procesem uwarunkowanym genetycznie, chociaż pewien wpływ na pojawianie się włosów pozbawionych naturalnego pigmentu mogą mieć takie czynniki jak przedłużająca się choroba, stres czy zmartwienia. I tym sposobem, jeśli kilka siwych włosów urośnie do roli obsesji, zapewne przyspieszysz w pewien sposób pojawianie się kolejnych.
 
Koloryzacja włosów może być oczywiście bardzo efektywnym sposobem pokrywania siwizny. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz uzyskać naturalnie wyglądający efekt zabiegu, musisz zastosować farbę do włosów o odcieniu jaśniejszym od swojego naturalnego koloru włosów. Jeśli postąpisz zgodnie ze swoimi sugestiami z pytania i użyjesz koloru ciemniejszego od swojego naturalnego odcienia, efektem będzie zapewne ciemny, bardzo jednolity kolor wyglądający całkowicie sztucznie.
 
Nasze włosy, jeśli nie są koloryzowane, wyglądają tak naturalnie, ponieważ zawierają całe mnóstwo różnych odcieni. Niektóre włosy ją jaśniejsze, inne ciemniejsze, a to sprawia, że kolor poszczególnych pasm nie jest całkiem jednolity. Stosując farbę do koloryzacji włosów posiwiałych chcemy zazwyczaj przyciemnić jaskrawo siwe pasma, tak, by wyglądały później jak naturalne pasemka rozjaśniające. Mając naturalnie ciemne włosy do farbowania wybieramy kolor jaśniejszy, jednak o tym samym kolorze bazowym, co nasz naturalny pigment. Musimy pamiętać, że przy farbowaniu włosów, o ile oczywiście proces ten nie jest ukierunkowany za farbowanie jakiegoś specyficznego obszaru, tak jak to jest na przykład w wypadku pasemek, pigment z farby dociera do wszystkich włosów, także do tych, które nie utraciły jeszcze własnego. Dlatego tez proces ten przyciemnia w pewien sposób wszystkie włosy. Tym samym, im jaśniejszy odcień wybierzemy, tym lepiej.

Oczywiście, jest jednak kilka kwestii, o których powinnaś pamiętać przystępując do próby farbowania siwych włosów. W celu odpowiedniego wkomponowania i delikatnego pokrycia włosów siwych, należy zastosować metodę doboru koloru uzależnioną od ilości siwych włosów na głowie. Jeśli twoje włosy są lekko siwe, to znaczy masz ich od 10 do 30%, wówczas powinnaś do ich pokrycia wybrać kolor średnio o 2 odcienie jaśniejszy od Twojego naturalnego koloru włosów. Jeśli siwizna twoich włosów obejmuje od 30 do 70% wszystkich włosów, musisz wybrać kolor o jeden odcień jaśniejszy od Twojego naturalnego odcienia włosów. Dopiero, kiedy siwizna przekracza 70% ogółu włosów na głowie, należy wybrać kolor jak najbardziej zbliżony do Twojego naturalnego koloru włosów.
Jest to ogólna zasada, przeznaczona głównie do użytku osób, chcących ufarbować włosy samodzielnie w domu. Jeśli siwizna jest w twoich włosach rozłożona nierównomiernie i niektóre partie fryzury są znacznie bardziej posiwiałe od innych, to wówczas kolor na partiach bardziej posiwiałych powinien być bardziej zbliżony do Twojego naturalnego koloru włosów.

Kwestia ta dotyczy jednak tylko farb depozytowych, to znaczy takich, które w żaden sposób nie rozjaśniają włosów. Farby posiadające czynnik aktywujący w postaci perhydrolu przyciemnia włosy posiwiałe, rozjaśniając nieco pozostałą część włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Wzrost włosów Tekstura włosów Grube włosy Naskórek włosa Fryzury