Zmiana włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Wydaje mi się, że moja wnuczka zaczyna wyrastać ze swoich naturalnie kręconych włosów. Teraz ma 5 lat. Czy to możliwe? Włosy wciąż tworzą spirale na końcach, jednak na górze głowy są już tylko falowane.

Agnieszka:

Kiedy rośniemy zmieniają się nasze ciała, zazwyczaj zgodnie ze wzorcem zapisanym w naszych genach. Dziecko, którego włosy są cienkie i proste w wieku dwóch lat może mieć znacznie bardziej sztywną i bujną czuprynę w wieku lat 5. Podczas gdy dziecko dorasta a jego ciało dojrzewa, bardzo często zdarza się nam również obserwować zmiany w rodzaju skrętu włosów. Kiedy się nad tym zastanowić, kwestia ta zaczyna się zazwyczaj wydawać całkiem logiczna.

 Pozwól, że przytoczę jeden przykład: Moja kuzynka miała głowę pełną jedwabistych, cudnych loczków, kiedy była niemowlęciem i przedszkolakiem.  Moja babci doradziła mojej cioci, aby regularnie przycinała włosy mojej kuzynki, szczególnie te, które zaczynały się prostować. Wierzyła, że dzięki regularnemu przycinaniu włosów prostszych, fryzura pozostanie kręcona.
 
Oczywiście jednak tak się nie stało. Włosy urosły nieco dłuższe, a wraz z długością zwiększyła się także ich masa. Większy ciężar ciągnie włosy w dół, powodując tym samym rozluźnianie się naturalnego skrętu. Gdy kuzynka szła do szkoły, jej włosy nie były już tak kręcone jak wcześniej, teraz, kiedy jest już dorosłą kobieta jej głowę spowijają piękne, gęste , miękko spływające fale.

Powód, dla którego włosy twojej wnuczki nadal przypominają spirale u dołu, podczas gdy przy skórze głowy są już zaledwie falowane to z jednej strony zwiększający się ich ciężar, z drugiej zaś to inny, bardziej dojrzały rodzaj włosa, powstającego w cebulkach włosowych, zgodnie z informacją genetyczną organizmu dziewczynki.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Utrata włosów Strzyżenie włosów Biopsja Fryzura Geny