Efekt piramidy

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Mam bardzo długie, kręcone włosy. Włosy są cięte cięciem poprzecznym i wszystkie są tej samej długości. Oczywiście, doświadczam efektu piramidy. Nie chcę decydować się na stopniowanie fryzury, moja mama ma włosy podobne do moich i kiedy zdecydowała się na strzyżenie warstwowe wyglądała jak Beethoven. Słyszałam, że efekt piramidy można zniwelować zaokrąglając dolna linię włosów zamiast zastosowanego u mnie poprzecznego prostego cięcia. Jak to się nazywa? Czy zabieg taki jest rzeczywiście skuteczny? Czy macie jakieś inne sugestie, jeśli ten sposób jednak nie jest skuteczny?

Agnieszka:

Najpopularniejszą metoda pozbycia się niekorzystnego efektu piramidy na włosach jest pozbycie się zbędnej objętości i ciężaru z zakończeń włosów. Może to być cięcie spodnie, polegające na usunięciu nadmiaru objętości z krawędzi wewnętrznych, zaokrąglanie, jeśli mówimy o dolnych krawędziach zewnętrznych fryzury, może też chodzić o przerzedzanie w obrębie całej fryzury z zastosowaniem specjalnych nożyc fryzjerskich do przerzedzania włosów.
Technika zaokrąglania polega na obcinaniu końcówek włosów w celu stworzenia spadającego kąta włosów u dołu fryzury. Jest to faktycznie pewna forma cieniowania, jednakże bardzo płytkiego. Kąt zaokrąglania jest uzależniony od indywidualnej gęstości, tekstury i rodzaju skrętu włosów u osoby, której fryzura ma zostać nieco poprawiona. Technika zaokrąglania, o której wspominasz to właśnie ten rodzaj cięcia, wykorzystujący strzyżenie po linii krzywej.
Metoda cięcia spodniego polega na bardzo krótkich, często nawet aż do skóry, strzyżeniu włosów poniżej linii nich wzrostu, co prowadzi stworzenia gładko przylegającej warstwy włosów. Technika ta jest często stosowana u kobiet chcących mieć możliwość całkowitej zmiany wizerunku albo tym, które preferują fryzury o stylu bardziej klasycznym.

Ze swojej praktyki wiem, że metoda stosowana najczęściej w celu usunięcia zbędnej objętości fryzury, dającej efekt piramidy, jest zastosowanie specjalnych nożyczek fryzjerskich do przerzedzania włosów. W przypadku włosów długich, strzyżenie przeprowadza się na wysokości połowy ich długości a następnie w dwóch trzecich długości, ba całej szerokości włosów, dając tym samym efekt bardziej naturalnego układania się włosów. Rozmiar zębów w nożyczkach do przerzedzani włosów powinien być uzależniony od gęstości włosów klienta oraz rozmiaru loków. W wypadku włosów bardzo gęstych, o dużych zamkniętych lokach najlepsze będą nożyczki usuwające jedynie bardzo krótkie odcinki włosa, co sprawi, że nadmierna objętość fryzury zostanie usunięta, nie dojdzie jednak do brzydkiego efektu sznurowatych końcówek, jak może się to stać, jeśli loki zostaną przecięte wpół.

Porozmawiaj ze swoim stylistą. Wyjaśnij dokładnie, jakich rezultatów oczekujesz. Jeśli oczekujesz jakiegoś specjalnego rodzaju strzyżenia, bądź przygotowana na wyjaśnienie, jak ma ono wyglądać. Jeśli preferujesz bardziej organiczne, naturalniej wyglądające fryzury, również powinnaś to wyjaśnić. Największym błędem popełnianym przez rzesze klientów salonów fryzjerskich jest myślenie, że fryzjer myśli dokładnie to samo. Wcale nie ironizując, jest to też największy błąd popełniany przez większość fryzjerów w stosunku do ich klientów. Sekretem dobrego rozwiązywania problemów jest komunikacja.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Gęste włosy Cebulki włosów Fryzury Liszaj mieszkowaty Warkoczyki