Jesteś tutaj:

Jak poradzić sobie z grzybicą woszczynową

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Czytam o różnych rodzajach grzybicy skóry głowy. Borykam się z tym problemem od jakiegoś czasu, ale nie mam czasu udać się do specjalisty. Z tego co przeczytałam wnioskuję, że mój rodzaj grzybicy to grzybica woszczynowa? Co to oznacza i jak to leczyć?

Małgorzata:

Grzybice skóry głowy wywołane są przez obecność ok. 200 różnego rodzaju grzybów. Najczęściej jednak przez kilkanaście gatunków. Choroba objawia się ogniskami chorobowymi w których włosy obłamują się, wyglądając jak przystrzyżone, a skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, łuszczy się i swędzi.

Grzybice skóry głowy ujawnia się głównie: nadmiernym wypadaniem włosów, pojawieniem się plackowatych miejsc, z podrażnieniem. Jednym z typów grzybic skóry owłosionej jest grzybica woszczynowa, charakteryzująca się pojawieniem zagłębionych żółtych strupów, które pozostawiają po sobie blizny oraz ogniska wyłysienia. Wokół miejsc zajętych chorobą włosy są szare, pozbawione połysku i gładkości, tracą swoją naturalną elastyczność.

Grzybicą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osoba chorą, ale i również pośrednio, np. w zakładzie fryzjerskim. W celu walki z grzybicami owłosionej skóry głowy w tym z grzybicą woszczynową, należy stosować leki zapisane przez lekarza dermatologa, który to rodzaj i ich dawkowanie przepisuje zgodnie z typem zidentyfikowanej choroby skóry głowy oraz stopniem jej zaawansowania.

Leczenie należy wspomagać preparatami miejscowymi o właściwościach przeciwgrzybicznych, bogatych m.in. w siarkę, pamiętając jednak, iż jest to działanie wspomagające walkę z chorobą. Bogatym źródłem siarki jest m.in. czarna rzodkiew, która dodatkowo wzmacnia włosy, ma doskonałe właściwości dezynfekcyjne - redukuje florę bakteryjną rozwijającą się w wydzielinie łojowej, poprawia mikrocyrkulację krwi w skórze. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najlepszych naturalnych środków bakteriobójczych i grzybobójczych. Tymol hamuje rozwój mikroorganizmów w mieszkach włosowych.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Gęste włosy Połysk włosów Mężczyźni Geny Fryzury