Jesteś tutaj:

Fryzura Szczurzy ogon

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Moja fryzura dotyczy pewnej męskiej fryzury. Zastanawiam się, czy są jakieś uwarunkowania kulturowe, historyczne bądź inne, ewentualnie jakieś ukryte znaczenie dla noszenia bardzo specyficznego uczesania – całe wlosy są ostrzyżone niezwykle krótki, za wyjątkiem cienkiego pasma włosów, opadającego z tyłu na plecy w formie jakby ogona? Zastanawiam się, czy ma to jakieś uwarunkowania etniczne? Jestem bardzo zainteresowany pochodzeniem tej konkretnej fryzury. Będę wdzięczny, jeśli będziecie w stanie udzielić odpowiedzi.

Agnieszka:

Styl ten jest określany popularną nazwą „szczurzy ogon”, ma on pewien związek z innym, określanym jako “Mullet”. Obie te fryzury były popularne wśród zbliżonych grup demograficznych w okresie apogeum popularności tego uczesania, które wypadło od połowy lat osiemdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych.

Jednakże styl taki, z krótko ostrzyżonymi wlosami, albo nawet gładko wygoloną skórą głowy oraz cienkim kosmykiem pozostawionym swobodnie z tyłu były obecne już dawno w wielu kulturach. Nie trudno znaleźć przykłady podobnych fryzur w obrazach czy rysunkach z dalekiego wschodu, z krajów takich jak Chiny, Japonia czy Indie. Fryzury te często związane były z realizacja jakichś reguł religijnych czy zarządzeń zwierzchników określonych organizacji i często są noszone przez przedstawicieli takich grup o podłożu religijnym i społecznym jak na przykład ruch Hare Kryszna.

Fryzura ta stała się popularna w Ameryce w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych, jak alternatywa dla uczesania o nazwie „mullet” – opisywanego żartobliwie jako „biznesmen z przodu, impreza z tyłu”. Fryzura uważana była za nieco bardziej ekstremalną i podczas gdy mullet nosiło wielu mężczyzn, to na szczurzy ogon decydowali się ci, którzy koniecznie chcieli zostać zauważeni. Dlatego też – oraz ze względu na popularność fryzury w niektórych subkulturach punkowych i skinheadzkich – uczesanie to nie cieszyło się zbyt dobrą opinią i w niektórych kręgach uważane było za wizytówkę anarchistów i buntowników.

Klasyfikacja pochodzenia tej fryzury nie jest jednoznaczna. Jak wspomniano już wczesniej, fryzura tego typu była przedstawiana już na bardzie starych malowidłach z Azji i Europy, jednak popularna była także wśród bardzo licznych grup etnicznych. Po tym, jak w kinach pojawił się film z Eddiem Murphym „Książę w Nowym Jorku” w którym grana przez aktora postać nosi szczurzy ogon jako znak swojego statusu społecznego i należnych przywilejów, przez pewien czas fryzura ta stała się niezwykle popularna wśród szerokiej szerzy młodych Afroamerykanów. Ponieważ trudno jest szybko zmienić fryzurę w ten sposób, gdyż wyhodowanie „ogona” wymaga sporo czasu, powszechne stało się stosowanie dopinanych pasem włosów bądź nawet specjalnych warkoczyków.

Z całą pewnościa możemy jednakże stwierdzić, że podczas gdy w przeszłości celem zastosowania tej fryzury byuło podkreślenie swojej przynależności do określonej grupy społecznej czy też religijnej, zamanifestowanie swojego statusu i pozycji, o tyle w czasach bardziej współczesnych traktowana jest ona raczej jako środek do podkreślenia własnej indywidualności, albo realizacji potrzeby uzewnętrznienia swoich nonkonformistycznych przekonań albo lekceważenia dla postaw tradycyjnych. Obecnie fryzurę tę oglądać możemy w wielu komiksach japońskich (tzw. manga), w których postacie bardzo często występują w bardzo dziwnych, często mocno wygolonych fryzurach.

Jednakże, niezależnie od całej posiadanej przez nas na ten temat wiedzy, w przypadku konkretnej osoby wybierającej ten rodzaj fryzury, pobudki dokonania tego wyboru będą uzależnione w dużej mierze od przynależności tej jednostki do określonej grupy demograficznej. Może to być na przykład młody entuzjasta komiksów manga. Może to być dziewczyna lubiąca swój alternatywny styl życia i podkreślająca go zafarbowanym na wściekle różowy kolor ogonkiem fryzury. Może to być też starzejący się amator rockandrollowego stylu życia, nie mogący się pogodzić z faktem upływu czasu i odejściem młodości, albo jakiś entuzjasta Gwiezdnych Wojen, chcący się upodobnić do młodego Padawana (Tego typu fryzura, wyposażona w charakterystyczny szczurzy ogon, była stosowana w najnowszej serii filmów dla zaznaczenia statusu kadeta Jedi. Ogonek był następnie obcinany za pomocą świetlnego miecza, kiedy posiadacz fryzury osiągnął pełen status rycerza Jedi).

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Regeneracja włosów Włosy kręcone Loki Hormony Ciąża