Jesteś tutaj:

Składniki chemiczne środków do stylizacji włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy moglibyście mi wyjaśnić różnice w składzie chemicznych rozmaitych produktów do stylizacji włosów? Jakie znaczenie mają zastosowane składniki? Nie ukrywam, że wiadomości te potrzebne są do zaliczenia przedmiotu na uczelni. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Dziękuję.

Agnieszka:

Włosy podobnie jak skóra poddawane są pielęgnacji. Są myte i odżywiane, ale także upiększane. W tym celu stosuje się środki utrwalające fryzurę jak: lakiery do włosów czy brylantyny oraz preparaty do układania włosów jak: pianki, żele, lotiony (płyny) i kremy. Różnica między lakierem do włosów a środkami do układania włosów polega na tym, że lakiery utrwalają powierzchnię fryzury natomiast środki do układania włosów działają na całej objętości włosa.

Lakiery do włosów są to roztwory polimerów w rozpuszczalniku. Działanie lakieru polega na tym, że wielkocząsteczkowe substancje rozpylane są wraz z rozpuszczalnikiem, który odparowując powoduje zbliżenie się do siebie cząsteczek polimeru. Cząsteczki te łączą się ze sobą i tworzą powłokę, która zlepia włosy a tym samym je usztywnia. Poza polimerem i rozpuszczalnikiem w skład tych produktów wchodzą także plastyfikatory oraz substancje dodatkowe. W lakierach obecny jest także propelent. Jest to gaz płynny ułatwiający rozpraszanie substancji wielkocząsteczkowej z rozpuszczalnikiem i innych składników. Najczęściej jest to butan, propan czy izobutan.

Preparaty tego typu charakteryzują się dobrym powinowactwem do włosów i skóry. W przypadku użycia polimerów akrylowych stosuje się dodatkowo związki do zobojętnienia gdyż mają one odczyn kwaśny. Ważną cechą wpływającą na jakość lakieru jest masa cząsteczkowa polimeru, ponieważ im jest ona wyższa tym mocniejszy lakier. Natomiast jako rozpuszczalnik stosuje się najczęściej alkohol etylowy, którego zaletą jest odpowiednia szybkość parowania oraz łatwy do zamaskowania zapach. Ponadto miesza się z wodą, która zmniejsza jego palność i poprawia rozpuszczalność niektórych składników w lakierze, niezbyt dobrze rozpuszczających się w samym alkoholu.

Plastyfikatory są to substancje, które dodaje się w celu poprawy elastyczności powłoki lakieru. Stanowią one ok. 5% polimeru. Najczęściej stosowanymi surowcami pełniącymi rolę plastyfikatorów są silikony , które zapobiegają elektryzowaniu się włosów, estry, poliole oraz lanolina i jej pochodne, która zapewnia elastyczność i zwiększa wodoodporność.

Kolejną grupę składników lakierów do włosów stanowią substancje dodatkowe. Wpływają one na właściwości. Zaliczane są do nich substancje o działaniu antyelektrostatycznym, zapachowe, witaminy, ekstrakty roślinne, filtry UV. Lakiery zawierają także składniki natłuszczające jak olej silikonowy, który dodatkowo działa antyelektrostatycznie. Natomiast najczęściej stosowanymi witaminami w tych preparatach są prowitamina B5 , witamina E , które poprawiają stan włosów .

Innym preparatem służącym do utrwalania fryzury jest brylantyna, która jednocześnie utrwala i nadaje połysk. Na rynku dostępne są brylantyny ciekłe i stałe. Tych pierwszych podstawowym składnikiem jest olej parafinowy, nafta kosmetyczna, mirystynian izopropylu lub olej rośliny np. olej rycynowy .Natomiast preparaty stałe są oparte na wazelinie bądź parafinie.

Jednym z preparatów do układania włosów jest pianka. Składa się ona w 90% z koncentratu do modelowania włosów oraz w 10% z propelantu. Zadaniem gazu płynnego jest nadanie "pulchności" piance. Jednym z podstawowych składników jest zagęstnik, który najczęściej stanowi polimer lub pochodne celulozy Jako zagęstniki mogą zostać użyte żywice, ale wówczas ze względu na ich wysoką kwasowość obecne są środki do zobojętniania . Zadaniem polimeru jest nie tylko zagęszczanie, ale jednocześnie delikatne usztywnianie włosów. W piankach obecne są także substancje nawilżające oraz składniki natłuszczające jak parafina ciekła czy olej rycynowy lub uwodorniony olej rycynowy.

Gdy w piankach obecne są składniki tłuszczowe wówczas konieczny jest emulgator.

Kolejnym środkiem do układania fryzury są żele do włosów. W skład żeli jako podstawowe składniki wchodzą wodorozpuszczalne polimery, jak pochodne celulozy polimery akrylowe lub karagen. Ich zadaniem jest nadanie preparatom odpowiedniej żelowej konsystencji. Ponadto w żelu obecne są związki zasadowe w celu zobojętnienia środowiska. Głównie stosuje się wodorotlenek sodu , wówczas uzyskuje się twarde żele. Natomiast zastosowanie TEA powoduje otrzymanie miękkich żeli. W recepturze obecna jest także druga grupa polimerów, która odpowiada za działanie usztywniające włosów. Przede wszystkim są to wielkocząsteczkowe związki takie jak w lakierach do włosów, czyli poliwinylopirolidon  czy kopolimery akrylowe. W składzie żeli do włosów występuje wcześniej już wspomniana gliceryna jako nawilżacz.

Często do układania włosów stosuje się płyny, są to tzw. lotiony. W ich skład receptury wchodzą żywice, które są roztworzone w alkoholu etylowym i wodzie Ponadto w preparatach tych obecne są nawilżacze jak gliceryna czy glikole, np. glikol propylenowy Poza tym zawierają plastyfikatory, np. silikon który poprawia usztywnienie włosów Do środków służących do modelowania włosów zalicza się również kremy. Są to emulsje, które nadają włosom połysk, miękkość, nawilżenie, ponadto kondycjonują oraz usztywniają włosy. W składzie ich receptur można zaobserwować obecność olejów, np. mineralnego tłuszczy, wosków, np. wosk parafinowy , wosk pszczeli Kremy te zawierają również kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe .Poza tym obecny jest silikon , który nadaje włosom połysk i tworzy na ich powierzchni cienki film oraz nawilżacze np. gliceryna. Poza tym w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji kremu obecny jest zagęstnik, głównie stosuje się Carbomer, a aby uzyskać zasadowe środowisko używa się związków zasadowych, np. wodorotlenek sodu . W recepturze kremów do włosów znajdują się także  konserwanty.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Kondycja włosów Łupież Biopsja