Jesteś tutaj:

Strzyżenie gęstych włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Witam. Mam wiele problemów ze swoimi włosami. Czy moglibyście mi pomóc? Mam bardzo gęste, elektryzujące się, kręcone włosy. Wkrótce zamierzam je obciąć i chciałbym się dowiedzieć, jakie sposoby strzyżenia będą najkorzystniejsze, oraz jakich produktów powinienem używać, żeby wyglądały ładnie. A oto moje problemy.

Agnieszka:

Witam. Mam wiele problemów ze swoimi włosami. Czy moglibyście mi pomóc? Mam bardzo gęste, elektryzujące się, kręcone włosy. Wkrótce zamierzam je obciąć i chciałbym się dowiedzieć, jakie sposoby strzyżenia będą najkorzystniejsze, oraz jakich produktów powinienem używać, żeby wyglądały ładnie. A oto moje problemy.
'
1. Moje włosy mają dwie warstwy różnej długości, i kiedy odrastają, tworzy się efekt piramidy. Czy powinnam bardziej wystopniować fryzurę, żeby pozbyć się tego problemu? Czy dzięki temu loki staną się bardziej widoczne? Zależałoby mi na tym.
Odpowiedź: Warstwowe strzyżenie włosów gęstych i mających skłonność do elektryzowania się pozwala na uniknięcie efektu piramidy, poprzez równomierne rozmieszczenie objętości włosów w obrębie całej fryzury. Jednakże, musisz wziąć pod uwagę, zanim jeszcze zaczniesz rozmawiać ze swoim stylistą o skracaniu włosów, że skrócenie ich długości zmniejsza także ich ciężar, który do tej pory powodował rozciąganie loków do pewnego stopnia. Efekt może być taki, że obcięcie zaledwie kilku centymetrów włosów sprawi, że włosy zaczną się wydawać dużo krótsze i znacznie bardziej kręcone.

Twój stylista powinien być w stanie zachować odpowiednią równowagę fryzury, jeżeli oczywiście wyjaśnisz mu wystarczająco dobitnie, jakie maja być ostateczne efekty strzyżenia. Jeśli chcesz się po prostu pozbyć nieco objętości z dolnej partii fryzury nie pozbywając się zbyt dużo długości, możliwe, że powinnaś rozważyć możliwość przeprowadzenia zabiegu przerzedzania włosów.


2. Moje włosy są bardzo, bardzo gęste, ze skłonnością do puszenia. Czy w stosunku do strzyżenia warstwowego, należałoby zastosować specjalne nożyczki do przerzedzania włosów czy raczej strzyżenie kanałowe?
Odpowiedź: Na to pytanie najlepiej odpowie Twój osobisty stylista, po tym jak zdecydujesz się już, jaki ostatecznie wygląd chcesz osiągnąć. Powiedziałbym jednakże, że w moim doświadczeniu związanym z pozbywaniem się nadmiernej objętości w dolnych partiach fryzury na włosach kręconych, dobre efekty uzyskiwałem poprzez zastosowanie nożyc przerzedzających włosy o szerokich zębach, ponieważ odcinają one niewielkie fragmenty loków, nie rozpraszając ich.

W większości wypadków w przypadku moich własnych klientów, którzy chcieli zmniejszyć objętość nie zmniejszając jednak znacznie długości włosów, stosowałem zazwyczaj kilka przeciągnięć nożycami tego typu, co sprawia, że włosy są mniej napuszone, a loki tworzą się w postaci bardziej uporządkowanych pierścionków.  Fryzura jest wówczas znacznie łatwiejsza w utrzymaniu, a pojawiający się problem puszenia włosów nie jest już tak nasilony.


3. Po prysznicu, po prostu osuszam włosy ręcznikiem, aż staną się lekko wilgotne, a następnie potrząsam głową aż do momentu, kiedy ujrzę strukturę loków. Niestety, loki po całkowitym wyschnięciu zaczynają się bardzo elektryzować. W jaki sposób mam rozwiązać ten problem? Albo, jaki produkt powinnam zastosować na włosy, zanim albo po tym jak wyschną? Czy powinnam stosować odzywkę bez spłukiwania?
Odpowiedź: : Z doświadczenia wiem, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak źle traktują swoje włosy. Myją włosy szamponem drapiąc skórę głowy palcami z wielkim zapałem, nakładają odżywkę, jednak nie przykładają się już zupełnie do tego, żeby rozprowadzić ją równomiernie na włosach, i wycierają włosy ręcznikiem w sposób, w jaki powinni wycierać na wysoki połysk swoje samochody.

Większość uszkodzeń spotykanych na włosach powstaje z powodu szorstkiego obchodzenia się z nimi. Włosy puszą się i elektryzują, ponieważ łuski w zewnętrznej otoczce zostały uniesione i otwarte w czasie zbyt energicznego pocierania. Zjawiska te można zwalczyć, stosując serum wygładzające, specjalne odżywki, oraz ucząc się, w jaki sposób powinniśmy traktować delikatne włókna, jakimi są nasze włosy. Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zapamiętać, jest to, żeby obchodzić się łagodnie ze swoimi włosami, kiedy je myjesz i kondycjonujesz. Po spłukaniu pozostałości odżywki z włosów należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem, wyciskając w miękki materiał nadmiar wilgoci, a następnie owinąć włosy ręcznikiem na kształt turbanu.

Włosy należy pozostawić tak owinięte przez około 15-20 minut, w czasie, kiedy kontynuujesz ubieranie się czy też inne czynności pielęgnacyjne. To pozwoli na wchłonięcie całego nadmiaru wilgoci przez ręcznik, nie prowadząc jednak do nastroszenia łusek włosów.
Gdy włosy zostaną już osuszone ręcznikiem z nadmiaru wilgoci, nałóż na nie odżywkę w sprayu bez spłukiwania, a następnie przeczesz włosy grzebieniem o szerokich zębach albo palcami, w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu na całej długości włosów. Następnie na całą długość włosów nałóż specjalny balsam przeciwko elektryzowaniu się włosów. Daj tym preparatom kilka minut na odpowiednie podziałanie i wniknięcie wgłąb włosa, a następnie, jeśli to konieczne, ponownie owiń włosy ręcznikiem w celu usunięcia nadmiaru wilgoci.

W końcu, zastosuj preparat do stylizacji zgodny z twoimi preferencjami. Żele są dobre, jeśli zależy Ci na mocnym utrwaleniu fryzury, podczas gdy pianki utrwalają łagodniej, dodając przy tym włosom objętości. Możesz również zastosować płynnych logionów czy żelu w sprayu, co pozwoli Ci na dokładniejsze rozprowadzenie preparatu na włosach oraz na lepszą kontrolę ilości nałożonego preparatu. Po nałożeniu, przeczesz włosy palcami albo ponownie grzebieniem o szerokich zębach, a następnie używając palców poluźnij skręt loków i ułóż je tak, jak chcesz żeby wyglądały. Pozwól lokom wyschnąć naturalnie na powietrzu i nie dotykaj ich więcej, niż to absolutnie konieczne.

Po wyschnięciu włosów, jeśli nadal będziesz mieć problemy z puszeniem i elektryzowaniem się włosów, po prostu miej zawsze przy sobie małą buteleczkę odżywki bez spłukiwania w sprayu. Rozpyl preparat na włosach w miejscach występowania problemu i popraw loki i ich kształt palcami.

4. Kupiłam ostatnio odżywkę przeznaczoną do włosów kręconych. Na opakowaniu jest napisane, że pozwala ona tworzyć nie elektryzujące się, piękne i lśniące loki. Ale ja nie widzę specjalnie żadnych loków. Dlaczego?
Odpowiedź: Bardzo możliwe, że odżywka za bardzo obciąża włosy i tym samym rozciąga loki. Możesz w dalszym ciągu używa odżywki, pod warunkiem, że po jej nałożeniu zastosujesz także jakiś produkt do stylizacji, taki jak żel czy pianka, który nada włosom dodatkowe utrwalenie oraz poprawi ich strukturę. Pamiętaj o równomiernym rozprowadzeniu produktu, używaj palców do podnoszenia i oddzielania poszczególnych loków, tak, żeby wysychały one już w pożądanym ułożeniu.

5. Nie mogę nawet użyć szczotki na włosy, kiedy są suche, bo od razu zamienią się w wielką napuszoną falę. Jedna wielka fala! Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź: A więc, tak jak zostało to już wcześniej omówione, elektryzowanie i puszenie się włosów jest efektem pocierania otoczki włosów. Kutikula włosów zbudowana jest z wielu nakładających się na siebie małych łusek, które w wyniku zbyt szorstkiego obchodzenia się z włosami są podnoszone. Podobne zjawisko może wystąpić także w wyniku działania pewnych substancji chemicznych, a nawet w wyniku zbyt długiego narażenia na działanie ciepła czy wody. Gdy włosy schną, łuski podnoszą się do góry, a przez to łatwiej absorbują i łatwiej oddają wilgoć. Wyjaśnia to dobrze związek pomiędzy przesuszaniem się włosów a ich uszkodzeniem w warstwie kutikuli. Balsamy wygładzające, specjalne serum oraz wiele odżywek zawiera składniki wygładzające kutikule włosów, pomagając tym samym na zatrzymanie wilgoci w ich wnętrzu.

Jeśli chodzi o puszenie się włosów, to kiedy otoczki włosów są szorstkie, działają jak rzecz, przyczepiając się do otoczek włosów obok, tworząc w ten sposób plątaninę włosów.  Utrata wilgotności również zmniejsza zdolność do powracania włosów do ich naturalnego kształtu, który w twoim wypadku jest zwiniętym kształtem loków.

6. Moje włosy po wysuszeniu wyglądają na wyjątkowo suche, a ja przecież niezwykle rzadko używam prostownicy czy suszarki elektrycznej, jednak kiedyś ich używałam. Co powinnam zrobić, aby poprawić stan moich suchych, i bardzo możliwe, że uszkodzonych włosów? Co mam zrobić, żeby wyglądały na super błyszczące? Czy powinnam używać szamponów bogatych w proteiny, czy raczej nowoczesnych szamponów i odżywek odbudowujących? Dziękuję, że wysłuchaliście moich narzekań.

Odpowiedź: Myślę, że powinno pomóc przestrzeganie zaleceń, które przedstawiłem Ci powyżej. Rzeczą, o której musisz zawsze pamiętać jest to, że aby osiągnąć zdrowe włosy, nie wystarczy odpowiednio dobrać produkt do ich pielęgnacji. Musisz wykształcić w sobie dobre nawyki pielęgnacji. Jeśli chodzi o wybór produktu, porozmawiaj z przyjaciółmi, których włosy wyglądają zdrowo I zapytaj, czego oni używają. Możesz dzięki temu zdobyć pewne informacje, co do tego, jakie produkty działają i na ile dobrze działają, co powoli na wybranie czegoś dla siebie z całej masy produktów, z których wszystkie reklamowane są jako super efektywne.

Ogólnie rzecz ujmując, w wypadku włosów kręconych bardzo ważne jest, aby stosować szampony i odżywki zawierające znaczną ilość składników nawilżających. Dodatkowo, możesz dołączyć do swojego planu pielęgnacji terapię głębokiego nawilżania włosów, wykonywana raz w tygodniu. Oczywiście musisz też stosować codziennie jakąś odżywkę. Nawet, jeśli nie myjesz włosów codziennie, musisz je codziennie kondycjonować. Jeśli nie masz czasu na codzienne spłukiwanie odżywki, zastosuj przynajmniej odżywkę bez spłukiwania w sprayu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Gęste włosy Struktura włosów Mieszki włosowe Diademy Loki