Jesteś tutaj:

Jak można walczyć z łysieniem męskim w młodym wieku?

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Mam 16 lat, rok temu zaczęły mi wypadać włosy, najpierw wypadały w niewielkich ilościach 5-10 max w wannie z biegiem czasu zaczęły mi wypadać coraz bardziej, a włosy wyglądały coraz gorzej (sianowate, nie miłe w dotyku) zauważyłem również, że wypadają mi włosy łonowe (w niewielkich ilościach, ale jak lekko pociągnę to i z 15 wyjmę, wypadła mi też połowa brwi tzn. nie całkiem bo jedną połowę (dalej od nosa mam takie maluteńkie włoski ledwo widoczne, a im bliżej nosa tym grubsze).

Poszedłem do lekarza, skierował mnie na badania i wyszło, że mama niedoczynność tarczycy. Hormony biorę 4 miesiące - euthyrox 25, włosy dalej lecą (około 50 w wannie, przy myciu co 2 dzień). Włosy na głowie mi wypadają na zakolach i czubku. 3 miesiące biorę Vitapil i efektów brak, teraz zacząłem kurację dermeną, ale zbyt krótko by zauważyć efekty. Wizytę u dermatologa mam pod koniec stycznia, jakie badania warto byłoby zrobić? Co mam suplementować, by przestały wypadać? Dodam, że mój ojciec ma tylko zakola i to wcale nie takie duże( ma 50 lat) a włosy mu zaczęły wypadaj pewnie gdzieś koło 40-stki, więc wątpię by było to dziedziczne. Według mnie wygląda to tak, jakby włosy były "nie dożywione" i wypadają, tam gdzie są najsłabsze.

Po wizycie u dermatologa, gdzie zostałem pociągnięty za środek głowy i wypadły mi ze dwa włosy, stwierdzono, że to mało. Powiedziałem dermatolog, że przy myciu głowy wypada mi ok 100 włosów powiedziała, że tyle wypada statystycznie. Powiedziała, że prawdopodobnie łysienie jest od tarczycy lub od dziadków ze strony matki. Stwierdziła, że mam gęste włosy i nie wie czym ja się przejmuje. Powiedziałem też o tym ,że brwi też mi lecą i mam ich tylko połowę gęstych a reszta meszek, przyjrzała się i powiedziała, że nie jest tak źle, i że przesadzam.

Przepisała mi Loxon 5% i powiedziała, że są leki przeciw wypadaniu, ale to od 18 lat (pewnie chodziło o finasteryd, który rujnuje Chłopom życie). Nie zleciła, żadnych badań i to tyle.

Małgorzata:

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dziennie tracimy przeciętnie ok. 50 – 100 włosów – szczególnie jest to widoczne podczas czesania i mycia i jest to zjawisko normalne. Nasilona utrata dodatkowo może występować podczas wiosennego i jesiennego osłabienia ludzkiego organizmu. Dotyczy to zarówno włosów na głowie jak i brwi czy rzęs.

W przypadku, kiedy obserwujemy wzmożone wypadanie włosów, łysienie może to świadczyć o pojawieniu się problemu związanego ze stanem naszego zdrowia. Utrata włosów w młodym wieku może pojawić się zarówno u chłopców jak i u dziewcząt, jednak u chłopców częściej może mieć charakter łysienia androgenowego, które związane jest przede wszystkim z genetycznym brakiem odporności mieszków włosowych na dihydrotestosteron stanowiący aktywną formę testosteronu.

DHT – dihydrotestosteron prowadzi do uśpienia, w konsekwencji do obumarcia cebulki włosowej. Bardzo często podczas dojrzewania wzmożone wypadanie włosów ma podłoże hormonalne i po wyrównaniu poziomu hormonów u dorosłych osób, cykl życia włosa wraca do normy. Jeśli w młodym wieku obserwuje się początki łysienia – tworzenie zakoli, przerzedzanie włosów na czubku głowy należy udać się do lekarza specjalisty i przeprowadzić szereg badań, mających na celu sprawdzenie poziomu hormonów oraz wykonanie ogólnych i specjalistycznych badań organizmu (ponieważ utrata włosów może mieć bardzo wiele przyczyn, często połączonych ze sobą).

Można także skorzystać z porad trychologa, który podczas badania może wskazać przyczynę wypadania włosów na podstawie próbki włosów pobranej od pacjenta. Specjalista obserwuje mieszek włosowy, sprawdza stan łodygi i cebulki włosów oraz określa w jakim stadium z 3-etapowego cyklu życia znajdują się pobrane próbki. Wspomniane wyżej fazy to – anagen – okres wzrostu trwający ok. 4-6 lat, katagen – ustają podziały komórek, włos przestaje rosnąć – 2-4 tygodnie oraz telogen – faza wypadania - 2-4 miesiące.

Stosowanie doustnych preparatów wzmacniających przynosi oczekiwane efekty tylko podczas długotrwałego ich przyjmowania w połączeniu ze zbilansowaną dietą dostarczającą wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania młodego organizmu. Należy pamiętać, aby suplementy zażywać po jedzeniu a nie przed, gdyż zawarte w nich składniki aktywne mogą być usuwane z organizmu wraz z przyjmowanym podczas jedzenia błonnikiem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Wzrost włosów Mieszek włosowy Hormony Biotyna Hormony