Jesteś tutaj:

Czy łysienie to też genetyczny spadek po rodzicach?

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Jeżeli moja mama straciła część włosów po 50 to znaczy, że będę łysieć w młodym wieku (mam 20 lat i żadnych oznak). Od strony jej matki mężczyźni zaczynali tracić czupryny też ok.50.

Małgorzata:

Wypadanie włosów to problem, z którym prędzej czy później styka się większość ludzi. Istnieje wiele przyczyn powodujących łysienie. Wśród najważniejszych czynników powodujących nadmierne wypadanie włosów należą: wiek (postępujący proces starzenia się organizmu) oraz zmiany na tle hormonalnym.

Istnieją różne typy wzmożonej utraty włosów, do których zalicza się m.in. łysienie androgenowe. Niestety jest ono uwarunkowane genetycznie, co może oznaczać, że nasze włosy mogą zachowywać się podobnie jak włosy naszych rodziców, bądź dziadków. Ten rodzaj łysienia występuje nawet u ponad 80% mężczyzn.

Łysienie androgenowe występuje na skutek braku zaprogramowanej genetycznie odporności mieszków włosowych na DHT (dihydrotestosteron - aktywną pochodną testosteronu). DHT oddziałuje na mieszki włosowe, powoduje zminimalizowanie wielkości wyrastających z nich włosów, skrócenie fazy, w której włosy rosną. Proces ten prowadzi do uśpienia i obumarcia cebulki włosowej.

Zjawisko to w bardzo podobny sposób przebiega również u kobiet. Jednak biorąc pod uwagę poziom męskich hormonów u kobiet, proces ten przeważnie prowadzi jedynie do przerzedzania włosów, łysienie ma charakter rozlany, nie skupiony na jednym obszarze. Należy jednak pamiętać, że łysienie androgenowe typu męskiego u kobiet może wyglądać tak jak u mężczyzn ujawniając się w formie powiększających się zakoli lub poprzez łysienie rozpoczęte od czubka głowy. U kobiet łysienie androgenowe ma 2 punkty szczytowe – między 20 a 24 rokiem życia oraz między 35 a 39 rokiem.

Nadmierne wypadanie włosów może mieć również charakter przejściowy; pojawia się mniej więcej 3 - 4 miesiące po przebytej ciężkiej chorobie, po porodzie, po przebytej ciąży, po stosowaniu źle dobranych kosmetyków oraz w wyniku przyjmowania niektórych leków. Nie są to jedyne powody, często – szczególnie w młodym wieku wiele osób traci włosy w wyniku nadmiernego stresu czy złej diety.

Jeśli w najbliższej rodzinie występuje problem łysienia, można skorzystać z porad lekarza specjalisty, który skieruje na odpowiednie badania, często mające na celu określenie poziomu hormonów i na tej podstawie określi źródło problemu.

Nie można w 100% zahamować łysienia, które ma podłoże genetyczne, jednak odpowiednia profilaktyka może znacznie opóźnić i zmniejszyć jego wymiar. W tym celu stosuje się preparaty zawierające w swoim składzie blokery enzymu 5 alfa reduktaza, która to odpowiada za przekształcenie testosteronu w DHT. Wyroby te do nabycia są w aptekach i przeznaczone są do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy (szampony, ampułki). Składnikami aktywnymi o takich właściwościach są m. in. wyciąg z chmielu czy z drzewa oliwnego. Przy okazji warto pamiętać o odpowiedniej diecie, aby w pożywieniu nie zabrakło niezbędnych witamin oraz makro- i mikroelementów, potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Suche włosy Zdrowe włosy Grube włosy Dermatitis Biotyna