Jesteś tutaj:

Czy łysienie jest genetyczne?

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Czy jeżeli kobieta łysieje to oznacza, że jej syn będzie łysiał w młodym wieku?
Jako przykład podam swoją sytuacje. Moja mama ma poszerzony przedziałek(coś na kształt "choinki") w wieku 53 lat. Ze strony jej matki mężczyźni po 50 nie byli łysi, ale mieli już rzadsze włosy. Jej ojciec przez całe życia miał gęstą i bujną czuprynę. Mój ojciec ma gęste włosy, a ja w wieku 20 lat nie mam żadnych problemów. Jednak spotkałem się z przypadkami, gdzie kobiety, które utraciły część włosów miały synów świecących czaszką około trzydziestki? Czy jest miedzy tym jakaś zależność? Czy są jakieś szanse, że mi też to grozi?

Małgorzata:

Jednym z objawów starzenia się organizmu jest osłabienie włosów, zmniejszenie ich ilości ( przerzedzanie się włosów, które w dalszym etapie powoduje trwałe łysienie). Włosy stają się cieńsze, wolniej i krócej rosną, staja się szorstkie i matowe. Jedną z najczęstszych przyczyn łysienia jest łysienie androgenowe, czyli wynikające z zmian hormonalnych. Ten typ łysienia obarczony jest skłonnością genetyczną, przy czym jego przebieg bardzo często wygląda tak jak w drugiej linii (tzn. u dziadków, bądź ich rodzeństwa). Nie jest to jednak pewne, że problem ten dotknie zawsze następne pokolenia.

Łysienie androgenowe (typu męskiego) powstaje na skutek braku genetycznej odporności mieszków włosowych na DHT - 5α – dihydrotestosteron (aktywną pochodną testosteronu). DHT oddziałuje na mieszki, powoduje zminimalizowanie wielkości wyrastających z nich włosów, a także wydłużenie fazy telogenowej (faza spoczynku) co za tym idzie skrócenie fazy anangenowej (faza wzrostu). Proces ten prowadzi do uśpienia i obumarcia cebulki włosowej.

W przypadku, gdy w najbliższej rodzinie występuje problem nadmiernego wypadania włosów, można skorzystać z porad lekarza specjalisty – dermatologa lub endokrynologa, który poza kompleksowymi badaniami może zlecić także określenie poziomu hormonów i na tej podstawie stwierdzić, czy problem wypadania włosów ma podłoże androgenowe. Podczas wizyty u specjalisty , np. trychologa przy wykorzystaniu mikrokamery z odpowiednim powiększeniem można określić, czy na skórze głowy występują już puste mieszki włosowe oraz czy i ile znajduje się włosów, które wyrastają z zmniejszonego już mieszka włosowego.

Oczywiście nie można w 100% zahamować łysienia, które ma podłoże genetyczne, jednak odpowiednia profilaktyka znacznie opóźni i zmniejszy jego wymiar. W tym celu należy stosować preparaty pielęgnacyjne wzmacniające włosy, które wspomagają walkę z przerzedzaniem się włosów, zawierają składniki aktywne hamujące powstawanie dihydrotestosteronu ( m.in. ekstrakt z chmielu, wyciąg z liści drzewa oliwnego, kompleks Procapil). Składniki te zawarte są w preparatach Marki Seobradin Przeciw Wypadaniu Włosów, Seboradin Men oraz Seboradin Forte Ampułki.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Gęste włosy Kolor włosów Wąs Fryzury Cebulka włosa