Jesteś tutaj:

Szampon do włosów farbowanych

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Jaki jest najlepszy rodzaj szamponu i odżywki do stosowania na włosach farbowanych? Czy można stosować preparaty, nie przeznaczone konkretnie do włosów po zabiegach koloryzacji?

Agnieszka:

Mając włosy farbowane, powinnaś używać łagodnych szamponów. Oznacza to te szampony, które nie będą oczyszczać włosów zbyt głęboko, co mogłoby doprowadzić do ich przesuszenia. Do tego celu nadawać będzie się większość szamponów przeznaczonych do częstego stosowania. Jedyna sytuacja, w której mogłabyś mieć jakieś wątpliwości to ta, w której zastosowany kolor ma tendencję do szybkiego płowienia czy blaknięcia (co ma miejsce w przypadku większości odcieni czerwieni). Mówiąc bardzo ogólnie, tendencje do płowienia wykazują tylko kolory jaskrawe albo odcienie czerwieni. Szybciej blakną też kolory nałożone na włosy uszkodzone czy poddawane wcześniej innym zabiegom chemicznym, na przykład ondulacjom.  Zazwyczaj większe znaczenie w procesie utrzymania koloru ma odżywka.  Dobra odżywka pozwala wygładzać i uszczelniać kutikule włókien włosowych co sprawia, że cząstki pigmentu pozostają wewnątrz włókien i nie są stamtąd wypłukiwane podczas mycia włosów i stosowania detergentów.
 
Generalnie, powinnaś oprzeć wybór szamponu i odżywki o swoje własne preferencje. Zastanów się, który szampon i jaka odżywka daje efekty, które sprawiają, że dobrze czujesz się ze swoimi włosami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów, które reklamowane są jako środki, które sprawią, że twój kolor włosów będzie się utrzymywał dłużej, będzie pełen blasku i jak tuż po farbowaniu w kilka tygodni po zabiegu. Jednak te zapewnienia producentów powinny być przyjmowane z dużą dozą sceptycyzmu. Same preparaty są oparte na przejrzystej i słusznej teorii, jednak w praktyce efekty ich stosowania są bardzo często zauważalne w stopniu znacznie mniejszym niż te gwarantowany przez producentów.
 
Największym zmartwieniem i przedmiotem twojej największej troski jeśli chodzi o kwestie wyboru szamponu dla włosów farbowanych powinna być kondycja włosów po zabiegu chemicznym. W przypadku koloryzacji dwustopniowej, składającej się z etapu rozjaśniania oraz etapu nakładania tonera, włosy mogą być w pewnym stopniu uszkodzone, wyższa tez może być ich porowatość. Dobrze dobrana odżywka o zbilansowanej kwasowości pozwoli na obkurczenie rozpulchnionych łusek włosa, dzięki czemu kutikula stanie się bardziej zwarta, a to z kolei sprawi, że kolor stanie się bardziej trwały, a fryzura nabierze zdrowego połysku.  Uszkodzenia występować mogą także w wypadku powtarzających się zabiegów koloryzacji preparatami nie rozjaśniającymi .

Pamiętaj, że uszkodzenia włosów mogą się kumulować. Pomyśl o tym w ten sposób – włosy to takie same włókna jak te, które zostały wykorzystane do wyrobu tkanin, z których uszyte są twoje ubrania. Codzienne noszenie, pranie i prasowanie niszczy włókna, powodując zużycie ubrań. Nie ma żadnego produktu, który w cudowny sposób sprawiłby, że ubrania staną się ponownie nowe. Są jednak produkty, których możesz używać, chcąc chronić swoje ubrania, tak by przez dłuższy czas wyglądały jak nowe. W podobny sposób zachowują się twoje włosy. Włókna włosowe nie są żywe i nie można ich „wyleczyć”, jednak dbając o nie w odpowiedni sposób i minimalizując prawdopodobieństwo uszkodzeń możemy sprawić, że bardzo długo wyglądać będą pięknie i tak zdrowo, jak to tylko możliwe.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Łysienie plackowate Suszenie włosów Włosy Łupież Fryzury