Jesteś tutaj:

Płukanki z herbaty i kawy

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Moja ciotka miała gęste, czarne włosy, sięgające do pasa, które były boskie. Po jej śmierci zapytałam mamy co ciotka robiła, że miała takie błyszczące, czarne włosy, nawet w późnych latach życia. Mama powiedziała, że ciotka płukała włosy w kawie lub herbacie. Niestety, nie zna szczegółów. Czy słyszeliście o czymś takim wcześniej? Jeśli tak to czy powinnam używać kawy w proszku, parzonej czy jakiejś innej? Koleżanka się ze mnie śmieje, że zamiast zaprzątać sobie głowę mogę kupić kawę na wynos i wylać sobie na głowę.
Pomocy!

Agnieszka:

Wylewanie kawy w kawiarni na włosy? Hmm, nigdy na to nie  wpadliśmy, ale to może nawet działać. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie wylewać na głowę gorącej kawy. Letnia do zimnej powinna być odpowiednia, pozwoli to uniknąć oparzeń lub pieczenia wrażliwej skóry głowy.

Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania po kolei.

Ludzie od wieków używali parzonej herbaty i kawy do płukania włosów. Tak długo jak herbata i kawa jest obecna w świecie tak ludzie używali ich do różnego typu zabiegów pielęgnacyjnych, wliczając w to mycie i płukanie włosów. Uważa się, że kawa i ciemne herbaty pokrywają siwe włosy u brunetek, podczas gdy rumianek i żółte herbaty ziołowe rozjaśniają blond włosy, chociaż niekoniecznie dodają koloru. Niektórzy używają herbat czerwonych dla pogłębienia blasku swoich czerwonych włosów. Nigdy nie należy używać kawy lub herbaty instant. Nigdy nie używaj ich gdy są bardziej niż letnie. Najlepsza jest kawa z ekspresu ciśnieniowego.

Gdy czekasz ostudzenie się kawy, umyj włosy i dobrze spłucz. Delikatnie lej kawę na włosy, zaczynając od korzeni po końce. Możesz użyć dużej miski, tak by wypłukać włosy kilkakrotnie.

Po skończeniu płukania kawą, powinnaś spłukać włosy chłodną wodą do czysta. Nie zaleca się pozostawiania kawy we włosach, gdyż mogą stać się lepkie i klejące.

Jeśli zdecydujesz się płukać włosy w kawie, powinnaś  pamiętać o kilku rzeczach:
1. Pamiętaj, żeby dać trochę czasu kawie na wystygnięcie, możesz także wrzucić kostę lodu by ją szybciej ochłodzić.
2. Przygotuj dużą miskę by móc płukać włosy wielokrotnie.
3. To bardzo brudzące zajęcie. Rób je tylko pod prysznicem, żeby uniknąć plam po kawie na umywalce.
4. Pamiętaj, że włosy mogą poplamić ręcznik. Użyj starego ręcznika.
5. Dobrze wypłucz włosy by zapobiec plamieniu w trakcie ostatniej płukanki w chłodnej wodzie.
6. Rezultat będzie lepszy po kilku miesiącach stosowania.
7.  Jeżeli chcesz osiągnąć głębsze rezultaty , być może będziesz musiała użyć jakiegoś czynnika koloryzującego. Możesz także poeksperymentować: wymieszaj dwie porcje kawy z porcją jogurtu i nałóż na włosy a następnie przykryj czepkiem kąpielowym. Zostaw na włosach przez kilka godzin, następnie umyj i zakończ płukaną z kawy.
8. Jeśli wolisz możesz użyć czarnej lub ziołowej herbaty zamiast kawy. Osoby o jasnych włosach powinny unikać ciemnych herbat i kaw, które mogą plamić ich włosy.
Ilość użytej kawy powinna być proporcjonalna do ilości włosów. Jeżeli masz długie lub grube włosy, przygotuj więcej płynu. Zacznij od 2 do 3 kubków kawy i dostosuj ilość w zależności od rezultatów. Tak samo postępuj z ilością używanej herbaty.

Jedna rzecz jest pewna. Używanie kawy lub herbaty to ciekawa i raczej tania alternatywa koloryzowania ciemnych włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Kondycja włosów Łupież Biopsja