Jesteś tutaj:

Czy codzienne mycie włosów szkodzi?

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Do dnia dzisiejszego, żyłam w głębokim przeświadczeniu, że częstotliwość mycia włosów zależy od potrzeby (ja myję codziennie). A tu nagle na stronie internetowej jednego z gabinetów kosmetycznych odkrywam takie oto kwiatki: " Włosy powinno się myć dwa do trzech razy w tygodniu. Mycie codzienne zaburza mikroflorę skóry na głowie, może wywołać podrażnienie skóry i świąd". No cóż, moje włosy nie należą może do szczególnie gęstych, ale nigdy nie przypisywałam tego faktu codziennemu myciu. Zaburzonej flory raczej nie odnotowano, świądu i podrażnień również. Czy powyższe słowa to jedynie pokutujący od lat przesąd, czy jest w nich choćby krztyna prawdy? Liczę na to, że udzielicie mi profesjonalnej odpowiedzi. Z góry dziękuję za poświęcony mi czas.

Agnieszka:

Włosy należy myć zgodnie z potrzebami. Nieprawdą jest, że częste mycie włosów jest niezdrowe, czy wręcz szkodliwe. Jeśli bardzo się przetłuszczają, można je myć nawet codziennie. Nieistotne jest jak często myjemy, ale jak to robimy. Należy pamiętać, aby myć włosy letnią wodą oraz odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Częstym błędem jest mycie włosów w zbyt gorącej wodzie, suszenie ich suszarką, nadmierne używanie lokówek i prostownic. Włosom szkodzi wysoka temperatura, dlatego lepiej nie nastawiać suszarki na maksymalną temperaturę. Należy też pamiętać, aby zachować przy tym odpowiednią odległość, minimum 15 - 20 cm od głowy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kosmetyki termoochronne, które zabezpieczą włosy przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli myjesz włosy codziennie, wybieraj jak najdelikatniejsze szampony. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do codziennego mycia włosów. Pamiętaj też o stosowaniu odżywek odpowiednio dobranych do swojego rodzaju włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Łysienie plackowate Mieszek włosowy Aromataza Diademy