Jesteś tutaj:

Olej rycynowy

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Dużo słyszałam o dobroczynnym działaniu oleju rycynowego. Czy moglibyście nieco przybliżyć mi to zagadnienie? Chciałabym się w szczególności dowiedzieć czegoś o pochodzeniu tej substancji, o jej właściwościach oraz o tym, w jaki sposób można wykorzystać go do pielęgnacji włosów.

Agnieszka:

Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion tropikalnego drzewa rycynowego (ricinus communis). Drzewo dochodzące do 13 m wysokości ma wielkie palczaste liście, niepozorne kwiaty zebrane na jednej łodydze, z których powstają duże, kolczaste, podobne do kasztanów owoce. W każdej z trzech komór takiego owocu znajdują się szaro-brązowe nasiona. Zawarty w nasionach związek jest silne trujący. Stosowany w medycynie i kosmetyce olej rycynowy nie zawiera żadnych substancji trujących, składa się w większości z glicerydów kwasowych.

Ogólnie znane jest działanie przeczyszczające oleju rycynowego. Olej rycynowy używany jest także zewnętrznie. Działa pozytywnie na skórę i tkankę podskórną. Olej rycynowy pielęgnuje włosy, brwi i rzęsy. Olej rycynowy jest najbardziej błyszczącym olejem roślinnym, dlatego jest głównym składnikiem szminek i błyszczyków. Mydło z olejem rycynowym w składzie bardzo dobrze się pieni. Olej rycynowy w kremie nadaje mu śnieżnobiały kolor.

Jeśli masz zniszczone końcówki włosów, dobrze jest wypróbować następującą maseczkę, wykonana z jednego żółtka, łyżki oleju rycynowego oraz łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Obydwa oleje należy zmieszać, lekko podgrzać, dodawać po trochu żółtka, stale mieszając. Otrzymaną masę nanieść na końcówki włosów, założyć plastikowy czepek i owinąć ręcznikiem. Czas działania dowolny, im dłużej, tym lepiej (nawet całą noc). Następnie włosy umyć i spłukać. Do ostatniego płukania użyć wody zakwaszonej sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.

Olej rycynowy jest również stosowany jako form terapii przeciwko wypadaniu włosów. Należy wylać go na spodeczek i opuszkami palców energicznie wmasować w skórę głowy. Założyć czepek foliowy i pozostawić przez noc. Rano porządnie umyć. Stosować przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej dwa razy.

Żeby mieć błyszczące włosy warto jest wypróbować mieszankę 100 ml soku jabłkowego z takimi samymi ilościami octu winnego lub jabłkowego i oleju rycynowego. Wszystkie składniki mieszamy, dolewamy wody do jednego litra. Dobrze mieszamy. Płyn nanosimy na umyte i wilgotne włosy. Po 15 minutach spłukujemy. Włosy powinny wyschnąć na powietrzu, najlepiej w ciepłym pokoju, tak, by uniknąć przeziębienia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Cienkie włosy Cieniowanie włosów Kok ślubny Geny Cebulka włosa