Jesteś tutaj:

Włosy po lekach

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy stan włosów może się zmienić w trakcie zażywania leków?

Agnieszka:

Działanie niektórych leków ma wpływ na stan włosów. Leki mogą zaburzać fazę wzrostu jak i fazę spoczynku włosa. W przypadku zatrucia lekami wzrost włosa w fazie anaben zostaje przerwany i dochodzi do całkowitego  wyłysienia. W zależności od siły z jaka dany lek zaburza aktywność mieszka włosowego, wówczas wzrost włosów zostaje zaburzony w różnym stopniu. W przypadku gdy podejrzewamy, że lek, który przyjmujemy może być przyczyną utraty naszych włosów niezwłocznie lek ten należy odstawić i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Łysienie telegenowe = jest zaburzeniem cyklu wzrostu włosowego i z reguły występuje w postaci rozległego wypadania włosów. Zazwyczaj łysienie telegenowe rozwija się bardzo powoli i zazwyczaj jest ono przejściowe. W wielu przypadkach mieszki włosowe regenerują się, jednak potrzebują na to wielu miesięcy. Telegę jest fazą spoczynkową mieszka włosowego. Łysienie telegenowe jest pojęciem ogólnym, które odnosi się do wielu rodzajów łysienia o różnych przyczynach = można je jedynie rozpoznać za pomocą trichogramu.

Oto niektóre leki, które powodują łysienie telegenowe:

•    Leki przeciwdepresyjne

•    Leki przeciwzakrzepowe

•    Leki przeciwpadaczkowe

•    Leki przeciw nadciśnieniowe

•    Leki przeciwtarczycowe

•    Leki przeciwreumatyczne

Łysienie anangenowe = to rozlane wypadanie włosów występujące podczas zaburzenia aktywności mieszków włosowych, będących w fazie wzrostu. Włosy zaczynają bardzo szybko wypadać. Łysienie to może być bardzo rozległe ponieważ szkodliwy czynnik działa na wszystkie mieszki włosowe będące w fazie wzrostu, czyli na około 90 % wszystkich mieszków włosowych. Łysienie anangenowe powstaje w wyniku jednoczesnego zahamowania aktywności podziałów komórkowych w mieszkach włosowych. Do rozpoznania łysienia anagonowego  z reguły nie potrzeba trichogramu ponieważ łysienie to powstaje bardzo szybko i jest bardzo rozległe. Chemioterapia stosowana podczas leczenia również prowadzi do łysienia anagonowego.

Oto  niektóre leki, które powodują łysienie anangenowe:

•    Leki przeciw psychotyczne

Łysienie telegenowe i anangenowe może być spowodowane niepożądanym działaniem przyjmowania leków.  Zazwyczaj po odstawieniu leku włosy całkowicie w przeciągu kilku miesięcy odrastają.
 
Na stan włosów mogą wpłynąć  również przebyte zabiegi chirurgiczne.  Narkoza, duża utrata krwi po takim szoku organizm sam uruchamia procesy regeneracyjne, by jak najszybciej doprowadzić do scalenia tkanek. Po trzech miesiącach po przebytej operacji może wystąpić łysienie telegonowe, lecz po kliku miesiącach włosy całkowicie odrastają.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowym



Łysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Utrata włosów Elektryzowanie włosów Mieszki włosowe Mężczyźni Powieki