Jesteś tutaj:

Czy słońce szkodzi włosom

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy to prawda, że słońce szkodzi moim włosom? Jeśli tak, to czy kwestia ta dotyczy tylko naturalnego promieniowania słonecznego, czy również solarium? W jaki sposób promieniowanie słoneczne wpływa na stan moich włosów? No i w końcu kwestia najważniejsza, jakich produktów do ochrony swoich włosów powinnam używać? Lato się zbliża wielkimi krokami, chciałabym się na nie odpowiednio przygotować. Będę wam wdzięczna za odpowiedź.

Agnieszka:

Opalanie uszkadza włosy. W jego wyniku stają się one wypłowiałe, suche, kruche i łamliwe. W rzeczywistości uszkodzenie włosów spowodowane przez promieniowanie UV jest nieodwracalne. Promienie ultrafioletowe rozrywają niektóre z wiązań białkowych we włosach. Za każdym razem, gdy wystawiamy włosy na działanie słońca, promienie UV mogą niszczyć niektóre aminokwasy białek. Prowadzi to do osłabienia struktury włosa, a w konsekwencji do utraty przezeń wilgotności i jego odwodnienia. Mała ilość promieniowania nie ma dużego wpływu na zdrowe włosy (zwłaszcza, gdy są to włosy ciemne), ale włosy zniszczone innym działaniem są znacznie bardziej podatne na uszkodzenie.

W czasie upałów, a także po sezonie (jeśli korzystamy z solarium) powinniśmy chronić włosy przed nadmiernym ich wysuszeniem. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne powoduje także stopniowe odbarwienie włosa, częstsze łamanie, płowienie koloru i niszczenie ich elastyczności.

Najbardziej narażone na promieniowanie UV są włosy siwe i rozjaśniane. Im więcej melaniny we włosie, a więc im włos ciemniejszy, tym są one skuteczniej chronione. Zadbajmy o nakrycia głowy w lato, a także stosujmy środki do pielęgnacji włosów zawierające filtry. Oprócz zasłaniania głowy chusteczką, czy słomkowym kapeluszem oraz kąpieli w czepkach, proponuję zabezpieczać włosy przed słońcem także za pomocą środków pielęgnacyjnych zawierających filtry.

Z pewnością mało skuteczne są szampony i odżywki, których kontakt z włosami i skórą głowy jest bardzo ograniczony. W czasie krótkiego mycia włosów szamponem, mało prawdopodobne jest to, by filtry zdołały zadziałać. W szamponach z serii słonecznych dużo bardziej liczą się ich właściwości oczyszczające włosy z soli morskiej, chloru oraz z resztek ochronnych sprayów. Na takie przeznaczenie warto zwracać uwagę, kupując szampon na wyjazdy wakacyjne.

Natomiast odżywki (nawet te do spłukiwania) na pewno są bardzo pomocne dla włosów przesuszonych słońcem i to bardziej ze względu na ich intensywne działanie odżywcze i nawilżające, niż ze względu na same filtry. Najbardziej skutecznymi wydają się być wszelkie preparaty w sprayu - wtedy, gdy specyfik nie jest spłukiwany, filtry mają większe szansę faktycznie zadziałać.

Wybierając się na plażę należy pamiętać, że bardziej narażone na negatywne działanie słońca są włosy długie. Dlatego warto, zamiast efektownego eksponowania, związać je lub obwiązać chustką. Szczególnie trzeba chronić końce włosów, które w takich warunkach są bardzo podatne na przesuszenie i uszkodzenia mechaniczne. Oprócz typowych mgiełek ochronnych, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wtarcie w końcówki włosów oliwki dla dzieci, spryskanie olejkiem do opalania czy zastosowanie specjalnego serum na zniszczone końcówki.

Szampon chroniący przed słońcem.
61.61PLN
zamów
 
Maseczka słoneczna odżywiająco-nabłyszczająca.
107.19PLN
zamów
 
Oliwka słoneczna chroniąca przed promieniowaniem UV i odwodnieniem włosów.
79.86PLN
zamów
 
Żel przeciw słoneczny do włosów.
52.23PLN
zamów
 
Przeciw słoneczny szampon do włosów i żel do ciała.
38.92PLN
zamów
 
60 sekundowa maseczka do włosów - seria przeciw słoneczna.
46.58PLN
zamów

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Suche włosy Pasemka Diademy Dermatitis Czarne włosy