Jesteś tutaj:

Łupież a przyczyny rozwoju drożdżaków na skórze głowy

  - Zobacz mój profil

Małgorzata Bajerska

Ekspert marki Seboradin

Czytałam o tym, że na skórze głowy zawsze występuje u nas drożdżak. Czasami rozwija się on i wtedy mamy łupież. Czy są jakieś konkretne czynniki, które powodują jego rozwój?

Małgorzata:

Łupież to jedna z najczęstszych chorób skóry głowy. Polega na zrzuceniu warstwy rogowej przez skórę, powodując powstawanie szarawego lub białego pyłu z kawałeczków skóry, które zbijają się w większe grupki. Często łupieżowi towarzyszy łojotok, swędzenie skóry głowy, wypadanie włosów.

Kluczową rolę w rozwoju łupieżu odgrywa, zaburzona mikroflora owłosionej skóry głowy. Przyczyny powstawania łupieżu, mogą mieć związek ze stosowaniem pianek, żeli, lakierów, farb do włosów. Poza tym mocno chlorowana woda, mycie głowy wodą o niewłaściwej temperaturze (zbyt gorącą lub zbyt zimną), niewłaściwe spłukiwanie głowy, częste suszenie głowy suszarką, picie alkoholu, palenie papierosów, też może powodować, drażniące działanie na skórę głowy.

Jednak, głównych przyczyn powodujących łupież, upatruje się w nadmiernym łojotoku oraz w nadmiernej aktywności drożdżaka - Pityrosporum Ovale. Pityrosporum Ovale to mikroskopijny grzyb drożdżopodobny, należący do fizjologicznej flory skóry, który występuje w niewielkich ilościach na skórze głowy każdego człowieka. W sprzyjających dla jego rozwoju warunkach, a niesprzyjających dla człowieka, zaczyna nadmiernie się rozmnażać.

Powoduje on przyspieszone dojrzewanie komórek skóry i ich szybkie złuszczanie. Namnażaniu Pityrosporum ovale sprzyja: łojotok, niezdrowa dieta (głównie dieta wysokotłuszczowa), stres, osłabienie organizmu, alergie, nadwrażliwość skóry. Na utratę naturalnej bariery ochronnej skóry ( a co za tym idzie „atak” ze strony grzybów) narażeni są również dzieci i osoby starsze.

Pityrosporum ovale jest grzybem, który rozwija się w podłożach tłustych, ponieważ żywi się łojem produkowanym przez gruczoły. Poza tym, tłuszcz tworzy dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe. Przyjmuje się, że aby doszło do powstania łupieżu, musi być przekroczony pewien poziom kolonizacji grzyba. Takie warunki sprawiają, że udział populacji Pityrosporum ovale wśród drobnoustrojów znajdujących się na skórze głowy wzrasta z 45 do 75 procent.

Regulacja pracy gruczołów łojowych (wydzielanie optymalnej ilości sebum), to jeden z głównych czynników, na którym trzeba się skupić, aby mikroflora skóry głowy powróciła do równowagi. W przypadku skłonności skóry głowy do łojotoku, podstawową formą niedopuszczenia do zbyt intensywnego wzrostu liczebonosci Pityrosporum Ovale jest niedopuszczenie do przetłuszczania skóry głowy. Dlatego odpowiednio często, należy myć skórę głowy szamponem do włosów tłustych i przetłuszczających się oraz bogatym w składniki hamujące rozwój Pityrosporum Ovale np. tymol, Piroctone Olamine.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Łysienie plackowate Farbowanie włosów Biopsja Hormony Cięcie stożkowe