Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się wesz

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Chodzi o to że przyjechały do mnie na wakacje dwie siostrzenice, które nie wiadomo skąd, przyniosły do domku na włosach wszy (takie malutkie). Nie jestem pewna, czy to nie są nawet gnidy, bo nigdy nie miałam z nimi nic wspólnego! Kupiłam specjalny preparat w aptece i natarłam dziewczynkom nim włosy. Teraz zastanawiam się czy przez jeden dzień i noc nie zaraziłam się tymi robakami? Jutro idę do fryzjera i zastanawia mnie, to czy rozjaśniacz do włosow zabija takie robactwo?

Agnieszka:

Obawiam się, że gnidy i wszy to jedno i to samo. Gnida to inaczej larwa, jajo wszy. Postaram się przybliżyć ich temat, choć nie należy on do przyjemnych i od razu zaczyna mnie wszystko swędzieć. Wszy głowowe występują wyłącznie na owłosionej skórze głowy.

Wesz to stawonóg, który czepia się włosów haczykowato zakrzywionymi odnóżami tak, że nie daje się usunąć nawet gęstym grzebieniem przy czesaniu. Odżywia się krwią, którą wysysa ze skóry w odstępach czasowych.

Dodatkowo dziennie rozmnażają się od kilku do kilkunastu jaj, czyli gnid, które przymocowuje się do włosów kleista wydzieliną. W ciągu tygodnia z owych gnid wylęgają się larwy, które w ciągu następnych dwóch tygodni dorastają. Przeciętna wesz żyje trzy tygodnie.

Rozjaśnianie włosów nie jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem, wystarczy zakupić w sklepie preparat na wszy, choćby Paranit lotion lub inny szampon. Podobne produkty zabijają i wysuszają pasożyty. Takie środki nie są drogie, a skuteczność jest raczej natychmiastowa. I proszę pamiętać, że wesz to problem wszystkich domowników.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Przedłużanie włosów Zdrowe włosy Fryzury Farbowanie włosów Fryzury