Jesteś tutaj:

Fryzury Rockabilly

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Naprawdę bardzo potrzebuję informacji na temat metod kreowania fryzur w stylu Rockabilly . Chciałabym także dowiedzieć się, jakie strzyżenie pasuje do tego typu modelowania. Dziękuję.

Agnieszka:

Dla wszystkich tych czytelników, którzy możliwe że nie wiedzą , jakiego typu fryzurą jest styl Rockabilly, pewne wstępne informacje ogólne. Fryzury typu Rockabilly to zbiorczy termin obejmujący swoim zakresem style, które zyskały popularność w latach trzydziestych, czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia,. W czasach gdy tworzyła się era rock’n’rolla. Obecnie Rockabilly to coś na kształt ruchu subkulturowego – osoby identyfikujące się z muzyką tamtego okresu, noszące tego typu fryzury czy stroje a także z pasją podchodzące do starych samochodów spotykają się na imprezach, takich jak koncerty czy też zloty starych samochodów i motocykli.

W przypadku fryzur męskich styl ten dotyczy zwykle uczesań  z włosami ostrzyżonymi krócej po bokach i pozostawionymi nieco dłuższymi z tyłu, przy czym włosy na czubku głowy oraz z przodu muszą mieć długość wystarczającą do zaczesania do tyłu i uformowania grzywki w stylu “pompadour”. Inną fryzurą męską typu rockabilly jest jeżyk z włosami na czubku nie przekraczającymi długości 2,5 cm, ułożonymi za pomocą pomady czy wosku do włosów albo na płasko, albo ze sterczącymi końcówkami.
 
Fryzury damskie typu rockabilly są znacznie bardziej zróżnicowane od męskich, jednak i one w dalszym ciągu zgodne są z pewnym ogólnym trendem. Pierwszą kwestią jest średnia długość włosów, kolejną fakt, że fryzura powinna być wystopniowana i wycieniowana.  Włosy na czubku głowy pozostawiamy dłuższe (generalnie na około 12-14 centymetrów), w okolicy korony głowy zostawiamy średnią długość włosów, jakieś 9-12 cm, a po bokach strzyżemy je krócej – na 7-9 cm, przy czym sekcja najdłuższa znajduje się zazwyczaj tuż przy karku.  Fryzura tego typu musi być kręcona, wykorzystujemy przy tym naturalny skręt włosów albo tez układamy włosy na wałkach, dzięki czemu włosy proste zyskują nie tylko loki ale i większą objętośc fryzury. Jest to bardzo klasyczna fryzura z lat ‘40 oraz początku lat ‘50. Włosy są układane w ten sposób, że największą objętość nadaje się im na czubku głowy, a włosy po bokach przylegają do głowy, opadając miękkimi kaskadami loków na kark i przysłaniając szyję.

Inną fryzurą, niezwykle popularną wśród fanów stylu Rockabilly, jest styl wykreowany i rozpowszechniony przez popularną w latach czterdziestych i pięćdziesiątych modelkę Bettie Page.  Jest to fryzura zdecydowanie dłuższa, z prosto ostrzyżoną grzywką, zwykle o długości sięgającej połowy czoła. Włosy są następnie czesane z przedziałkiem pośrodku i zostawione rozpuszczone i luźno opadające na ramiona. Strzyżenie proste bez cieniowania, ewentualnie z niewielkim stopniowaniem przy końcówkach. Włosy są stylizowane w taki sposób, aby na całej długości stworzyć wrażenie miękko układających się fal, przy zachowaniu zupełnie prostej i gładkiej grzywki.

Te dwie fryzury są jedynie bazą dla tworzenie całej ogromnej różnorodności innych stylizacji Rockabilly. Długości włosów mogą być bardzo różne , jest to całkowicie uzależnione od Twojego gustu i preferencji osobistych. Fryzura może być zmieniana i stylizowana na różne sposoby w zależności od okazji i tego, jaki efekt chciałabyś uzyskać. Oczywiście, nie mogę udzielić Ci żadnych szczegółowych rad, ponieważ nie posiadam informacji na temat Twojego kształtu twarzy, budowy i innych cech, mogących mieć wpływ na prawidłowy dobór fryzury. Jednakże, mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje w pewien sposób chociaż przybliżyły Ci kwestię fryzur w stylu Rockabilly.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Gęste włosy Przedłużanie włosów Pielęgnacja włosów Kolor skóry Hormony