Jesteś tutaj:

Fryzura “Cyganka”

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Jak wygląda fryzura określana mianem “Cyganka”?

Agnieszka:

Termin fryzury cygańskiej czy też “Cyganki” zazwyczaj odnosi się do stylów z włosów długich o dużych, miękkich lokach czy też łagodnych falach. Fryzura ta stała się dość popularna w ostatnich latach. Fryzury tego typu są miękkie i romantyczne, mogą zawierać miękkie koczki, warkocze czy ozdoby z kwiatów, kamyków ozdobnych czy apaszek czy wstążek, jednak zawsze są to włosy rozpuszczone bądź zaledwie luźno splecione i co najmniej falowane.

Nazwa fryzury wywodzi się od typowego wyglądu włosów Cyganów, zwanych tez Romami. Chodzi tutaj o grupę narodowościową obecną w całej niemal Europie o określonym pochodzeniu, od wieku prowadząca życie nomadów, które co prawda uległo pewnemu zatarciu ostatnio w obliczu zmieniających się realiów współczesnego świata - jednak pewne tradycyjne zachowania, cechy ubioru i fryzur pozostały niezmienione. Romowie byli przez setki lat prześladowani w wielu krajach ze względu na swój silny indywidualizm, postawę nonkonformistyczna i egzotyczny styl życia.

Romowie wywodzą się z Indii, ale później grupa ta stała się bardziej zróżnicowana etnicznie i kulturowo, przenosząc się z miejsca na miejsce i przyswajając dla siebie zwyczaje i tradycje wszystkich kultur, z którymi spotykali się w trakcie swoich wędrówek. Mówiąc ogólnie, Cyganie najczęściej mają włosy ciemnobrązowe lub czarne, falowane bądź pełne dużych miękkich loków. Nie chodzi więc o jedna konkretną fryzurę, a raczej ogólny wizerunek typowy dla tej grupy etnicznej i kulturowej.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Gęste włosy Łysienie kobiece Kształt głowy Diademy Ciąża