Jesteś tutaj:

Fryzury a’la lata dwudzieste

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Mam długie włosy, sięgające już niemal połowy pleców – grube, gęste, falowane, rude. Ostatnio sporo schudłam, w efekcie czego, będąc teraz już raczej szczupłą osobą, dużo częściej zauważam swoje , zbyt mocno zarysowane moim zdaniem, kości policzkowe. Wydaje mi się, że moje włosy, chociaż naprawdę je uwielbiam, nie odpowiadają cechom mojej twarzy tak, jak powinny. Marzę o fryzurce a’la lata dwudzieste, z pazurkami zachodzącymi na kości policzkowe, krótkim tyłem i grzywką zaczesywaną na bok. Mam owalny kształt twarzy i regularne ryzy, chociaż moje czoło jest może nieco zbyt wysokie. Chciałabym się dowiedzieć, czy tego typu fryzura pasuje do naturalnie falowanych włosów, czy też wszystko razem będzie wyglądać śmiesznie? Rozmawiałam na ten temat ze stylistką w salonie, jednak nie okazałą się ona zbyt pomocna. Będę wdzięczna, jeśli podzielicie się ze mną swoim zdaniem na ten temat. Nie wiem w tej chwili, jaką decyzję powinnam podjąć, więc każda rada może się okazać poważnym krokiem naprzód.

Agnieszka:

W rzeczywistości wiele krótszych fryzurek w stylu boba, modnych w latach dwudziestych XX wieku, były to uczesania przeznaczone dla włosów falowanych czy tez kręconych. Włosy proste stylizowano natomiast za pomocą metody zwanej wygniataniem fal palcami, co pozwalało na uzyskanie odpowiedniego efektu.  W tym celu włosy były nawilżane za pomocą środka do układania włosów, takiego jak lotion czy lekka pomada, a następnie układane palcami i grzebieniem w drobne fale, którym potem pozwalano wyschnąć w takiej pozycji. Po całkowitym wyschnięciu włosów zmiękczano je lekko grzebieniem bądź szczotką. Celem było uzyskanie typu skrętu jak najbardziej przypominającego naturalne fale, ponieważ były one w tym okresie niezwykle modne.                                       

Możesz się przyjrzeć fryzurom modnym w tamtym okresie oglądając musical Chicago w wersji filmowej. Znajdziesz w nim wiele przykładowych krótszych fryzurek z tego okresu.  Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu silnego efektu odstawania kości policzkowych, proponowałbym Ci fryzurę prosto strzyżonego boba o długości sięgającej gdzieś pomiędzy wysokością nosa a linią ust.. W zależności od tego, jak bardzo kręcone są twoje włosy fryzura może zostać lekko wystrzępiona za pomocą noża fryzjerskiego – jednak jeśli włosy są bardzo mocno kręcone lepiej jest z tego zrezygnować, ponieważ nadmierna teksturyzacji może nie wyglądać dobrze i dodatkowo zniszczyć włosy.
 
Najlepszym sposobem na znalezienie właściwej fryzury, będzie jednak w twoim wypadku przejrzenie magazynów fryzjerskich czy innego rodzaju czasopism, prezentujących zdjęcia rozmaitych fryzur. Poszukaj zdjęć osób o podobnych cechach twarzy i typie włosów do twoich we fryzurach, które wydają Ci się atrakcyjne, albo które chciałabyś mieć. Możesz też poszukać w Internecie zdjęć gwiazd czy tez innych osób, wpisując jako słowa kluczowe wyrażenia „krótki bob”, „fryzury lata ‘20” itp.
 
Niestety, nie jest możliwe udzielenie całkowicie prawidłowych i pewnych sugestii dotyczących fryzury, opierając się wyłącznie na opisie pewnych ogólnych cech twarzy czy tekstury włosa, a nie będąc w stanie samodzielnie ocenić tego na żywo. Wydaje mi się, że nabycie odpowiedniego zdjęcia fryzury da Ci zdecydowanie lepszy punkt wyjścia do rozmów z fryzjerem. Łatwiej będzie Ci wyjaśnić mu swoje preferencje i zapytać o opinię, zanim jeszcze przystąpicie do wprowadzania zmiany w czyn. Życzę powodzenia i zadowolenia z nowej fryzury.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Łysienie plackowate Suche włosy Farbowanie włosów Mieszki włosowe Diademy Loki