Jesteś tutaj:

Właściwy dobór fryzury ślubnej

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy wybierając fryzurę ślubną powinnam się kierować jakimiś specjalnymi zasadami, czy obowiązują raczej te same reguły co podczas decydowania się na jakąkolwiek inną fryzurę? Nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać, a do ślubu coraz mniej czasu. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie

Agnieszka:

Od tego, jaką fryzurę wybierzesz na ślub, bardzo wiele zależy. - Fryzura wpływa na kształt twarzy , zatem może poważnie zmienić Twój wygląd. Postaram Ci się podpowiedzieć, jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając fryzurę na tak ważną okazję.

Istotny jest przede wszystkim cel stylizowanej fryzury i czy ma ona akcentować cechy osobiste, charakter osoby czy też ma ukryć pewne niedostatki. Ważne jest, żeby zimą unikać słodyczy, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Cukier zabiera z organizmu cenne minerały, a połączenie cukru, białej mąki i tłuszczu w ciastach z cukierni, czyli robionych na masową skalę - stanowi najkrótszą drogę do "brzydkiej" cery. Amatorki czekolady można poznać od razu po skórze twarzy.

Do twarzy okrągłej i owalnej pasują wszystkie lub prawie wszystkie fryzury. Twarz okrągła dawniej była ideałem piękna, dziś jest nim twarz owalna. Do twarzy pociągłej lepsze są fryzury, które wyraźnie skracają i lekko poszerzają twarz, fryzura lekka z zaznaczeniem kości policzkowych tzn. kości konturu twarzy. Do twarzy o uwydatnionych mocno kościach policzkowych najlepsza będzie fryzura zakrywająca wyraźnie kości policzkowe.

Do twarzy okrągłej i owalnej pasują prawie wszystkie dodatki: apaszki, spinki i klamry w różnej tonacji kolorystycznej w zależności od ubioru. Natomiast dodatki do fryzury przy twarzy o wydatnych kościach policzkowych i o bardzo pociągłej twarzy powinny być stonowane kolorystycznie, powinny tuszować i skracać kontur twarzy. Należy unikać spinek, klamer, wybierać apaszki w tonacji pastelowej, o kolorystyce dopasowanej do karnacji skóry i koloru twarzy oraz do koloru włosów.

Można powiedzieć, że w obecnych czasach wszystko jest modne w zależności od potrzeb. Teraz najmodniejsze są włosy falowane, gdzie fryzura przygotowana jest z wykorzystaniem żelazek, lokówek, gofrownic, modne są również wodne ondulacje - wykonane za pomocą grzebienia, palców oraz klipsów, szpilek. Fryzury a la lata 20. i 30., są bardzo wyrafinowane i bardzo eleganckie, ale też bardzo pracochłonne. Lada moment będą w modzie włosy kręcone tzw. loczki naturalne na włosach średnio-długich - trwała ondulacja będzie znów w modzie! Najmodniejsze farbowanie to obecnie zmiana na jasne kolory a nawet bardzo jasne kolory - rozjaśnia się nawet włosy brązowe. Dominująca kolorystyka jest bardzo ciekawa gdyż istnieją połączenia jasnych i ciepłych kolorów z zimnymi kolorami farb, modne są wszystkie kolory brązu zimne i ciepłe. W ten sposób włosy sprawiają wrażenie jak materiał tafty lub jedwab, które się mienią w tonacji pastelowej; od bardzo jasnego blondu przechodzącego do ciepłego złotego odcienia aż do jasnego brązu i do przechodzącego w piaskowy jasny kolor z odcieniem złoto-popielatego.

Farbowanie włosów wymaga szczególnej pielęgnacji. Gdy kolor zmieniany jest po raz pierwszy, lepiej skonsultuj się z fryzjerem, ponieważ nowy kolor włosów może w sposób istotny zmienić Twój wizerunek. Należy też zdawać sobie sprawę, że farbowanie włosów trzeba powtarzać w regularnych odstępach czasu. Po wstępnej rozmowie z klientką poznaję życzenia klientki, sprawdzam, czy ma potrzebę zmiany w życiu prywatnym, za którą idzie zmiana wizerunku. Dobry stylista odznaczać się powinien nie tylko znajomością swego zawodu, ale też wysokim poziomem kultury, wrażliwością na piękno, powinien się znać na włosach, ich koloryzowaniu, na kompozycji, modzie, fotografii i makijażu. Aby go dobrze wybrać, warto też samemu znać się na modzie i śledzić trendy.

Na ślub polecam włosy zakręcone, loki, a także fryzurę na lata 70. - czyli gładko uczesaną przy twarzy - kok. Nie polecam spinania włosów w kucyk, bo moim zdaniem koński ogon to fryzura sportowa, a ślub jest okazją elegancką.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Przedłużanie włosów Gęste włosy Mieszek włosowy Mieszki włosowe Farbowanie włosów