Jesteś tutaj:

Strzyżenie za pomocą maszynki do włosów

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Mój mąż właśnie zdecydował się na strzyżenie maszynką i oznajmił mi, że ma na głowie włosy ostrzyżone „numerem 2” . Czy oznacza to, że jego głowa jest teraz zupełnie łysa? Zobaczę go dopiero za kilka dni, po jego powrocie z delegacji, ale już mi się to bardzo nie podoba.

Agnieszka:

Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Strzyżenie „numerem 2” ozbacza strzyżenie za pomoca maszynki wyposażonej w ostrze numer 2. Oznacza to, że wszystkie wlosy na gloweie na całej powierzchni będą mieć zuniformizowaną długość wynoszącą 0,5 cm, ponieważ to własnie jest długość odpowiadająca strzyżeniu za pomoca ostrza numer 2. Czyli prawda jest, że twój mąż zdecydował się na bardzo krótkie strzyżenie, prawdopodobnie krótsze, niż byś sobie tego życzyła – to jednak jego włosy nadal są dłuższe niż te, jakie mógłby mieć gdyby zdecydował się na fryzure wykonana innym numerem ostrza.

Maszynki fryzjerskie posiadają zazwyczaj jedno ostrze o regulowanej długości, posiadające specjalne ograniczniki umożliwiające na ustawienie długości oznaczonej konkretnym numerem, dzięki czemu dostosowanie długości do potrzeb klienta jest bardzo szybkie i skuteczne. (To własnie ta szybkość oraz duża wygoda stosowania maszynki sprawia, że fryzjerzy z nich korzystający mogą pobierać za swoje usługi mniejsze opłaty niż styliści w salonach, gdzie wlosy strzyżone sa za pomoca nożyczek).
Te długości ostrza, a raczej specjalnych ograniczników powiązane sa z długościa włosów, jaka uzyskujemy poprzez zastosowania maszynki nastawionej na odpowiedni numer. Numeracja może się nieco różnić w przypadku niektórych producentów, chociaz ogólnie rzecz biorąc sa to wymiary standardowe. Dzięki temu mężczyzna, który zazwyczaj strzyże swoje włosy bardzo krótko i pojawi się w moim mieście, po wejściu do jakiegokolwiek zakładu fryzjerskiego i poinformowaniu fryzjera, że chce strzyżenie ostrzem numer dwa, uzyska fryzurę identyczną z tą, do jakiej zdążył się przyzwyczaić w swoim rodzinnym mieście.

Poniżej przedstawim długości włosów, jakie uzyskamy stosując ostrza maszynek fryzjerskich o określonej numeracji:

•   #1 – 3 mm
•   #2 – 5mm
•   #3 – 8mm
•   #4 – 1cm
•   #7 – 1,5cm
•   #8 – 2cm

Numery 5 oraz 6 sa specjalnie przeznaczone do cieniowania włosów, z ostrzem dłuższym po jednej, a krótszym po drugiej stronie, co pozwala na lepsze strzyżenie niektórych obszarów na głowie. Dzięki różnej długości dwóch końców ostrza długość włosów układa się pomiędzy tymi dwiema długościami.

Bardzo krótkie fryzury męskie wracają do łask. Mężczyźni, szczególnie Ci prowadzący bardzo aktywny styl życia, chwalą sobie możliwość wyjścia spod prysznica, przetarcia włosów ręcznikiem i tym sposobem zakończenia całej stylizacji fryzury. Jest to proste i oszczędzające czas, co ma wielkie znaczenie w czasach, gdy wszyscy gdzieś pędzimy. Prawda jest też, że fryzury tego typu są niezwykle odpowiednie i twarzowe w przypadku mężczyzn o włosach przerzedzonych czy mężczyzn wyraźnie łysiejących.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Stylizacja włosów Czarne włosy Grzywka Hormony