Jesteś tutaj:

Produkty bogate w witaminę A

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Witam. Jakie produkty obfitują w witaminę "A"?

Agnieszka:

Witamina A jest konieczna dla mocnych kości, ostrego wzroku, zdrowych węzłów chłonnych, skóry, zębów i włosów. W połączeniu z cynkiem i krzemem wspomaga ona funkcjonowanie gruczołów łojowych. Niedobory witaminy A mogą prowadzić do blokowania się gruczołów łojowych i pogrubiania się skóry, co skutkuje złuszczaniem i wypełnieniem porów łojem. Przy zatkanych porach mieszki włosowe nie mogą oddychać i włosy nie mogą rosnąć. Palenie, zanieczyszczone powietrze, aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające, barbiturany i niektóre leki obniżające poziom cholesterolu we krwi mogą pozbawiać organizm witaminy A. Dla większości osób dorosłych bezpieczna dzienna dawka witaminy A w suplemencie to 10 000 I.U. Witamina ta rozpuszcza się w tłuszczu, co oznacza, że ciało składuje te jej ilości, których nie zdążyło od razu zużyć, w komórkach tłuszczowych (w przeciwieństwie do rozpuszczalnych w wodzie witamin B i C, których nadmiar usuwa się z uryną). Ważne, żeby nie przedawkować witaminy A, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych.

Produkty bogate w witaminę A:

Brokuły
Buraki
Dynia
Dzika róża
Jarmuż
Kantalupy
Kapusta
Lucerna
Marchew
Morele
Natka pietruszki
Oleje z wątroby ryb
Pieprz zielony i czerwony
Pomarańcze
Pomidory
Rzeżucha
Seler
Słodkie ziemniaki
Szpinak (organiczny)
WątróbkaIstnieje jedna dobra i prosta zasada do stosowania w żywieniu: jeśli to, co kupujemy, jest zielonym lub żółtym owocem/warzywem, prawdopodobnie ma to dużo witaminy A. 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Gęste włosy Włosy kręcone Cebulka włosa Warkoczyki Mężczyźni