Jesteś tutaj:

Podobieństwa w budowie włosów i paznokci

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Witajcie. Czy to prawda, że włosy i paznokcie są zbudowane z tego samego rodzaju budulca, i że do prawidłowego wzrostu jednych i drugich potrzebny jest taki sam rodzaj diety? Zastanawiam się, czy suplement diety mający gwarantować piękne włosy pomoże coś również w kwestii wyglądu moich paznokci?

Agnieszka:

Witaj. Włosy, jak też paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych „cegiełek” elastycznego zrogowaciałego białka – keratyny. Białko to zawiera w sobie siarkę, która ma tę właściwość, że jak bardzo silny klej spaja sąsiednie końce keratynowych cegiełek w długie sprężyste struktury włosów. Stąd dla ich codziennego wzrostu niezbędne są aminokwasy zawierające siarkę.
Aminokwasy to najmniejsze cząstki składowe białek, z których buduje się białko. Umożliwiają one powstawanie keratyny. Aminokwasy siarkowe znajdujemy w niektórych pokarmach białkowych, jakie spożywamy – ale rzadko. Ponadto naszej osobistej wytwórni włosów potrzebne są substancje energetyczne – głównie glukoza; jak też witaminy i biopierwiastki, które stymulują tempo wzrostu i zapewniają wytrzymałość konstrukcji rosnącego włosa.

Pozdrawiam
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Suche włosy Suszenie włosów Biotyna Grube włosy Aromataza