Jesteś tutaj:

Co to jest jarmuż i jak wpływa na włosy?

  - Zobacz mój profil

Agata Lewandowska

Dietetyk

Wyczytałam, że jarmuż dostarcza witaminę A włosom, by te mogły szybko rosnąć i pięknie lśnić. Co to jest ten jarmuż i czym go można zastąpić?

Agata:

Jarmuż to zielona roślina przypominająca kapustę. Podobnie jak wszystkie warzywa kapustne oraz brokuły - jest cennym warzywem dostarczającym witaminy C, karotenoidów, związków siarki a także umiarkowanych ilości wapnia i żelaza.

Jarmuż - ani żadna inna roślina - nie dostarcza jednak witaminy A, ale jej prowitaminę - czyli beta karoten. Jest to związek z grupy karotenoidów, który może ulec przekształceniu do witaminy A, w organizmie ludzkim.

Jarmuż można zastąpić jadając brokuły, szpinak i kapustę. Jeśli zaś chodzi o beta-karoten, występuje on w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach oraz owocach. Odnajdziemy go między innymi w morelach, groszku, szpinaku, marchewce czy dyni.

Należy pamiętać, że aby związek ten mógł się wchłonąć w przewodzie pokarmowym - konieczny jest dodatek tłuszczu do posiłku. Najlepiej spożywać tłuszcz roślinny albo dostarczać go w tłustych rybach, orzechach i nasionach - to dodatkowo wspomoże włosy, aby błyszczały i były zdrowe.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Łysienie plackowate Zagęszczanie włosów Stylizacja włosów Geny Trwała kwaśna Biopsja