Jesteś tutaj:

Które białko jest lepsze dla włosów - roślinne czy zwierzęce?

  - Zobacz mój profil

Agata Lewandowska

Dietetyk

Od zawsze jest spór o to, które białko jest dla nas najlepsze - roślinne czy zwierzęce? Zapewne i jedno i drugie dostarcza nam tego, czego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania.

Nasze włosy również potrzebują odpowiedniej ilości białka każdego dnia. Które będzie dla nich lepsze - roślinne czy zwierzęce?

Agata:

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "które białko jest najlepsze". Z uwagi na podobieństwo do białek ludzkich - za pełnowartościowe żywieniowo białko, uważa się to zwierzęce - o pełnym komplecie niezbędnych aminokwasów.

Białkiem zbliżonym do wzorcowego jest np. białko jaja kurzego. Nie znaczy to jednak, że należy unikać białek roślinnych - one również mogą tworzyć pełnowartościowe kombinacje, jeśli umiejętnie łączymy pokarmy w posiłku, np. ryż z fasolą, czy mleko z płatkami zbożowymi.

Nie trzeba więc jadać mięsa, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych składników budulcowych. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać 0,8-1g białka na każdy kilogram masy ciała, z czego około połowę powinny stanowić białka zwierzęce, a resztę - roślinne.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Przedłużanie włosów Zdrowe włosy Hormony Biopsja Dercos Aminexil