Jesteś tutaj:

Efekty uboczne depilacji laserowej

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Czy moglibyście mi wyjaśnić, jakie są efekty uboczne laserowego usuwania niechcianego owłosienia? Chodzi mi o depilację włosów na ramionach, a nie na twarzy. Pozdrawiam.

Agnieszka:

Zabieg depilacji laserowej nie jest zabiegiem bezbolesnym. Większość osób odczuwa w trakcie zabiegu pewien dyskomfort (istnieje możliwość znieczulenia kremem Emla).

Istnieje możliwość wystąpienia rumienia i/lub obrzęku okołomieszkowego. Nasilenie i czas trwania tych objawów jest zwykle krótkotrwałe i ustępuje po 2-3 dniach. Wysiewy opryszczki zwykłej nie są zbyt częste, może jednak dojść do ich wystąpienia zwłaszcza u osób cierpiących na częste nawroty tej infekcji oraz poddawania zabiegowi skóry okolicy ust, okolicy łonowej lub rejonu bikini. Ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej jest wyjątkowo niskie, jakkolwiek infekcja może pojawić się jako następstwo uszkodzenia naskórka. U nielicznych osób mogą wystąpić przejściowe zaburzenia barwnikowe w postaci przebarwień i odbarwień i utrzymywać się do kilku/kilkunastu tygodni po zabiegu. Występowanie zmian barwnikowych obserwuje się najczęściej u osób z ciemną karnacją i skórą opaloną. Częstym zjawiskiem jest rozjaśnienie tatuaży, zmian barwnikowych oraz zaniknięcie piegów.

Depilować czy nie?
Pytanie powraca z roku na rok, wraz z nadejściem wiosny. Depilować, a może jednak nie? Zwolenniczki mówią, że zarośnięte kobiece ciało nie jesteś ani piękne, ani higieniczne. Przeciwniczki odpowiadają, że depilowanie jest sprzeczne z natura i może prowadzić do problemów zakażeniami czy też podrażnieniami skóry. Jednak w XXI wieku nie chodzi już tak naprawdę o to, czy depilować, ale o to, w jaki sposób to zrobić, aby zyskać na urodzie, nie wpadając w problemy.

Nadeszła wiosna i nareszcie możesz cieszyć się lekkimi i zwiewnymi ciuszkami. Możesz nosić skąpe spódniczki i kuse, obcisłe bluzeczki. Nareszcie możesz pokazać swoje ciało całemu światu! Zadbaj, więc o każdy jego szczegół. Używaj odpowiednio dobranych do potrzeb twojej skóry balsamów, jeśli pogoda nie sprzyja opalaniu możesz pokusić się na kilka wizyt w solarium i oczywiście uważaj na domową depilację, aby nie podrażniła twojej skóry, co w efekcie spowodowałoby wystąpienie nieestetycznie wyglądających, czerwonych przebarwień. Oprócz tego, że plamki psują wizerunek twego ciała, często towarzysz im świąd czy pieczenie. Dolegliwości mogą dokuczać nawet kilka dni. Zadbaj, więc, aby Twoja domowa depilacja nie doprowadzała do przykrych konsekwencji. Podpowiem Ci jak to zrobić!

Przede wszystkim powinnaś przygotować swoją skórę do zabiegu. Przynajmniej na dobę przed depilacją niewskazane jest korzystanie ze słońca czy stosowanie peelingów złuszczających. Po takich zabiegach skóra staje się delikatniejsza i może stać się bardziej podatna na podrażnienia. Gdy decydujesz się na użycie pianki lub kremu do usuwania włosków, powinnaś przed tym zapoznać się ze składnikami kosmetyku (jest to szczególnie istotne, jeśli dokucza Ci alergia!) Lub przeprowadzić krótką próbę uczuleniową.

Zawsze lepiej być przezornym, niż później cierpieć z powodu nieprzyjemnych podrażnień skóry. W przypadku, gdy do depilacji używasz maszynki do golenia, nie możesz zapominać o dezynfekcji jej ostrzy- przed każdym użyciem powinnaś przemyć żyletkę wacikiem nasączonym spirytusem, lub używać maszynek jednorazowych.

Jeśli do depilacji używasz maszynki do golenia, nie możesz liczyć na "szybką, suchą" metodę- to na pewno nie skończy się dobrze dla twojej skóry. Przed zabiegiem dobrze zwilż skórę, a najlepiej rozprowadź na niej żel pod prysznic bądź kosmetyk specjalnie przeznaczony do tego celu. Preparaty znajdziesz w postaci żeli czy pianek do golenia, które nadają ostrzą „poślizg", dzięki czemu ryzyko występowania podrażnień jest znacznie, znacznie mniejsze. Włoski usuwaj delikatnie, prowadząc maszynkę zawsze z dołu ku górze.

Bardzo popularne są również kosmetyki do depilacji, jak np. pianki, plastry czy wosk. Pamiętaj, że w przypadku ich stosowania powinnaś trzymać się zaleceń zgodnie z instrukcją. Przede wszystkim nie powinnaś przedłużać czasu przetrzymywania kosmetyku, który został podany w ulotce. Preparat nakładaj na suchą, niczym nie posmarowaną skórę, a jego resztki po wykonanym zabiegu, zmywaj wyłącznie samą, letnią wodą, bez użycia mydła czy żeli. Po zabiegu i powinnaś zafundować wydepilowanej skórze odpowiednią pielęgnację. Najlepiej nałóż kosmetyk o właściwościach łagodzących, zawierający wyciąg z aloesu lub rumianku. Przez kilka dni po depilacji nie powinnaś używać dezodorantów zawierających w swoim składzie alkohol. Oprócz tego, przez najbliższe dni niewskazane jest używanie peelingów, które wówczas mogą podrażnić skórę, a przez minimum jeden dzień po zabiegu, radzimy unikać słoneczka.

Gdy zastosujesz się do kilku prostych wskazówek, które Ci przedstawiliśmy, możesz być całkowicie pewna, że unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą dokuczać czasami po depilacji. Piękne, gładkie ciało uwodzicielsko podziała na mężczyzn, którzy nie będą potrafili oderwać wzroku od twoich nóg. Tak mało pracy, a zyskujesz tak wiele!
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Łysienie plackowate Uszkodzenia włosów Liszaj mieszkowaty Gorączka okopowa Fryzura