Jesteś tutaj:

Golenie czy depilacja?

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Zastanawiam się, czy do pozbycia się owłosienia na nogach ( zbliża się lato) lepiej będzie nabyć specjalna damską golarkę czy tez depilator? Jakimi kryteriami powinnam się kierować, chcąc dokonać trafnego wyboru?

Agnieszka:

Kwestia ta jest właściwie zależna od twoich osobistych preferencji, chociaż obie metody mają swoje wady i zalety. Golenie zbędnego owłosienia to zabieg, który już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jest jedną z najstarszych, najtańszych i najbardziej powszechnych metod usuwania włosów. Ta metoda polecana jest kobietom, których skóra cechuje się nadwrażliwością i źle reaguje na inne metody depilacji. Golenie charakteryzuje się stosunkowo szybkim odrastaniem włosów w postaci kłującej szczecinki. Część osób twierdzi, że wzmaga tempo odrostu i grubość włosów, choć nie potwierdzono tej tezy badaniami.
Najlepiej golić włosy bezpośrednio po kąpieli lub pod prysznicem. Firmy kosmetyczne proponują specjalne maszynki z myślą o kobiecej skórze (mają paseczki z substancjami nawilżającymi i łagodzącymi). Nie podbieraj pianki do golenia swojemu partnerowi! Kosmetyki dla mężczyzn mają silniejsze działanie i mogą podrażniać skórę. Specjalnie dla kobiet stworzono m.in. linię pielęgnacyjną Gillette Satin Care. Pamiętaj, by po zabiegu posmarować ciało kremem o właściwościach łagodzących, nie używaj perfumowanych dezodorantów i balsamów. Wadą golenia jest fakt, że musi stać się właściwie zabiegiem codziennym, w przeciwnym wypadku widoczne staną się szpecące, krótkie ale szorstki włoski.

Depilacja mechaniczna natomiast wykonywana jest najczęściej pęsetą lub za pomocą depilatorów elektrycznych prowadząc do usunięcia włosów wraz z cebulkami. Efekt tych zabiegów trwa dłużej niż w przypadku golenia ręcznego. Główną wadą tej metody jest dyskomfort w postaci bólu odczuwanego podczas zabiegu. Firmy prześcigają się żeby proces depilacji był jak najmniej bolesny. Niektóre z nich wyposażone są w nasadkę masującą, inne w chłodzącą. Depilatory czasem nie łapią pęsetkami wszystkich włosków, dlatego ta metoda sprawdza się w przypadku kobiet z niezbyt gęstym owłosieniem. Czasami zdarza się, że przy depilacji niektóre włoski urywają się przy nasadzie skóry i przez to szybciej rosną, albo wrastają pod skórę. Dzieje się tak, gdy ciągnięty włos nie poddaje się tak łatwo, rozciąga się i pęka. Zwija się wtedy jak sprężynka i wraca do kanalika włosowego. Tam zaczyna rosnąć w zupełnie innym kierunku.
W przypadku zastosowania depilatora, włoski powinny mieć około 0,5 mm długości. Im dłuższe włoski, tym depilacja bardziej bolesna. Najlepiej depilować włoski po ciepłej kąpieli, która zmiękczy naskórek i zminimalizuje ból. Poza tym zabieg jest mniej bolesny, gdy powtarza się go co 7-10 dni nie czekając aż wszystkie włoski odrosną.

Zabiegi depilacji wykonywane za pomocą depilatora elektrycznego wymagają powtórzenia średnio  kilka do kilkunastu dni.
Jak widzisz, oba sposoby mają swoje plusy i minusy. Jeśli jesteś osobą odporną na ból, cenisz sobie za to niezależność i dłuższy efekt zabiegu, metodą lepsza w twoim wypadku okaże się dobry, nowoczesny depilator. Jeśli natomiast nie chcesz odczuwać dyskomfortu, a znajdziesz codziennie kilka minut na ogolenie nóg, nie ma powodu, abyś nie mogła wybrać golarki. Jeśli nie przekonały cię zalety żadnej z tej metod, możesz pomyśleć o metodach chemicznych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych, łatwych w użyciu preparatów do depilacji w formie kremów, wosków, plastrów, pianek czy nawet sprayu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Utrata włosów Farbowanie włosów Cebulka włosa Hormony Loki