Jesteś tutaj:

Owłosienie twarzy z karnacją kobiety

  - Zobacz mój profil

Agnieszka Obstawska

Fryzjer, stylista

Jestem brunetką i od wczesnej młodości borykam się z problemem nadmiernego owłosienia twarzy oraz ciała. Na twarzy mam pojedyncze, jednak bardzo ciemne włoski nad górną wargą. Ich wyrywanie wydaje się tylko eskalować problem. Czy to prawda, że problem występowania nadmiernego owłosienia jest związany z karnacją i kolorem włosów? Jak sobie z tym radzić? Mam 55 lat.

Agnieszka:

Intensywność owłosienia na ciele kobiety w dużym stopniu zależy od jej karnacji. Zwykle blondynki mają mniej włosów na skórze niż brunetki.
O intensywności owłosienia decyduje także poziom hormonów - m.in. hormonu męskiego testosteronu. Jeżeli występuje on w nadmiarze może to powodować pojawienie się męskiego typu owłosienia: na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, łydkach, przedramionach. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania czy przekwitania.

Depilacja to usuwanie nadmiernego owłosienia poprzez golenie, wosk, specjalne kremy czy zastosowanie depilatorów elektrycznych. Efekt jest natychmiastowy, ale niestety po takich zabiegach włosy odrastają w wolniejszym (wosk) czy szybszym tempie (golenie).
Metod depilacji jest bardzo wiele, dlatego każdy ma szansę wybrać dla siebie tą najmniej kłopotliwą. Wszystko zależy od tego jak dużo czasu chcemy poświęcić na depilację, jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć oraz czy jesteśmy wrażliwi na ból (depilacja woskiem i depilacja depilatorem elektrycznym to dość bolesne zabiegi).

Obecnie najdoskonalszym pod względem długotrwałości efektu i bezbolesności jest zastosowanie lasera, ale niestety metody te są wciąż drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Pamiętać trzeba, że należy unikać wyrywania włosów pęsetą, bo pobudza to ich wzrost. Natomiast wszelkie włosy wyrastające ze znamion na skórze czy brodawek najlepiej obcinać nożyczkami. Nie wolno ich wyrywać i nie wolno stosować na nie żadnych środków kosmetycznych, ponieważ ich podrażnienie może doprowadzić do rozwoju komórek nowotworowych.
Usuwanie niepotrzebnego owłosienia to jeden z najbardziej popularnych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie kosmetycznym. Wiele kobiet próbuje także w domu wykonywać depilację - różnymi metodami i z różnym efektem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Cienkie włosy Połysk włosów Powieki Kok ślubny Farbowanie włosów