Część wstępna (przygotowawcza) do zabiegu polega na oszacowaniu istniejących ubytków włosów u pacjenta, wyborze najwłaściwszej metody zabiegu, określeniu kształtu czaszki oraz miejsc, gdzie włosy już wypadły. Ocenie podlega także gęstość, grubości i odcień zachowanych jeszcze włosów. Następnie specjalny program komputerowy opracowuje fryzurę, która najbardziej odpowiada typowi urody pacjenta oraz dobiera odpowiedni kolor, gęstość, grubość i elastyczność nowych włosów. Niezależnie od tego właściciel Kliniki konsultuje z pacjentem wszystkie etapy tworzenia nowej fryzury, uwzględniając życzenia przyszłego użytkownika.

Czas oczekiwania na nowe włosy wynosi średnio 2-3 miesiące, gdyż precyzyjnie dobrana fryzura tworzona jest w Kanadzie. Po tym okresie następuje właściwa część zabiegu, polegająca na osadzeniu przygotowanej struktury na głowie pacjenta. Zabieg trwa ok. 1 godzinę i odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi chirurgicznych oraz środków farmakologicznych. Ponieważ osadzenie fryzury nie wymaga żadnej ingerencji chirurgicznej, cały zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Efekt końcowy zabiegu bywa zaskakujący nawet dla samego pacjenta. Okazuje się, że właściciel nowych włosów nie tylko fizycznie wygląda młodziej o kilkanaście lat, ale i psychicznie czuje się dużo młodszy! Wyjaśnienie tego faktu jest proste. Proces łysienia, niezależnie od jego przyczyn, bardzo często wywołuje u człowieka przygnębienie. Pojawia się depresja, niechęć do kontaktów towarzyskich, zaniżone poczucie własnej wartości, wstyd i kompleksy. W rezultacie przywrócenia pacjentowi włosów metodą IMD2G, można zauważyć wyraźną i szybką poprawę jego kondycji psychicznej – wraca pewność siebie, wiara we własne siły oraz radość z życia.